KOSTELNÍK, T. Termální simulace pro vesmírné aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Předložená diplomová práce pana Kostelníka řeší problematiku termálních simulací pro vesmírné aplikace se zaměřením na tvorbu generátoru okrajových podmínek na nízké orbitě. Teoretická část práce se věnuje popisu základních pojmů z oblasti „space“, zejména pak oběžným drahám a faktorům, které je nutné definovat jako termální okrajové podmínky. Důležitý je také popis mechanismů přenosu tepla, které je nutné uvažovat na nízké orbitě. V praktické části se pak pan Kostelník věnuje vývoji vlastní aplikace, která je schopna generovat OP na LEO a tyto podmínky exportuje ve formátu, který je přímo použitelný v prostředí SW FlowSimulation. Nedílnou součástí práce bylo také ověření správnosti generovaných dat a jejich implementace do termálního modelu. Za tímto účelem byl vytvořen zjednodušený model satelitu VZLUSAT-1, který sice již nelétá, ale díky kolegům z VZLU, kteří poskytli telemetrická data o teplotě, posloužil jako validační předloha. Výsledky jsou nanejvýš uspokojivé. Celá práce je velice pečlivě napsána a po grafické a obsahové stránce na vysoké úrovni. Výsledky jsou přehledně prezentovány a diskutovány. Diplomant přistoupil k dané problematice se zájmem, pracoval téměř samostatně a pravidelně využíval konzultací, které vedl konstruktivně a docházel na ně připraven. Diplomant prokázal schopnost samostatně a inženýrsky řešit zadanou multioborovou problematiku, kdy bylo nutné projít a zpracovat velké množství dat a literatury, pro úspěšnou implementaci kódu generátoru. Použitá literatura je relevantní a všechny zdroje jsou v práci řádně citovány. Jako hlavní přínos vidím odladěnou aplikaci, která umožňuje nativně generovat data pro okrajové podmínky na LEO. Komerční softwary, které toto mají implementovány jsou ve velice omezeném počtu a jsou velmi drahé a specifické. Vytvořený generátor bude dále používán pro aplikace UETE, kde tuto problematiku aktivně řešíme s Brněnskými firmami z oblasti space. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A
Pan Bc. Tomáš Kostelník svoji diplomovou práci na téma: TERMÁLNÍ SIMULACE PRO VESMÍRNÉ APLIKACE vypracoval v rozsahu 79 stran a rozdělil ji do 7ti hlavních kapitol. V úvodních kapitolách se student zabývá teoretickými tématy týkající se práce. Samotný úvod je možná až příliš stručný a bylo by vhodnější v něm více rozepsat strukturu práce. Ve třetí kapitole Přenos tepla ve vesmíru jsou popsány základní způsoby přenosu tepla s popisem v jakých oblastech se jednotlivé způsoby ve vesmíru uplatňují. Ve čtvrté kapitole diplomant popisuje tepelný management sond ve vesmíru a zabývá se zdroji, izolacemi a povrchovými úpravami. Tuto kapitolu považuji za dostatečně zpracovanou. Pátá kapitola se zabývá škálou používaných simulací satelitních konstrukcí a je také v dostatečném rozsahu. V praktické části v kapitole popisující cíle práce diplomant popisuje metodiku práce a navazuje popisem systému Spenvis, který ve své práci využívá k získání environmentálních podmínek a programovacího jazyka Python. Tato kapitola je zpracována v odpovídajícím rozsahu. V praktické části diplomant nejprve vytváří model a zabývá se jeho úpravou do zjednodušené, ale adekvátní podoby a následně provádí matematicko-fyzikální analýzy. Tato kapitola je možná moc stručná a hodilo by se v ní více rozebrat vlastní nastavení systému a podrobněji popsat výsledky. Na pohled se zdá výpočetní síť přes lokální nastavení dost hrubá. Obvykle se používá 5 elementů na průřez, nicméně validace s experimentálními daty prokazuje dostatečnou shodu. K práci nemám žádné větší připomínky, po grafické stránce je velice pěkně upravena. Práce prokazuje odpovídající kvalitu. Výsledky ukazují také vhodnost využití matematicko-fyzikálního modelování pro mapování řešeného problému v kombinaci s experimenty. Zadání bylo splněno, dle výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 159738