POKORNÝ, O. Návrh a realizace platformy pro řízení měniče typu LLC se širokým rozsahem vstupního napájecího napětí pomocí obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Na základě informací konzultanta ze zadavatelské firmy onsemi lze konstatovat následující. Diplomant splnil všechny požadavky zadání diplomové práce: - modifikoval emulační platformu LLC měničů pro široké vstupní napětí, - provedl teoretický rozbor problematiky řízení LLC měničů, - vytvořil program pro emulaci řízení LLC měničů, - a nakonec provedl i ověření funkčnosti emulace. Rozsah diplomové práce předčil očekávání. Z práce je patrno, že diplomant zcela pochopil problematiku Wide range LLC měničů. Práce dále pojednává o teorii řízení, včetně popisu topologií používaných v praxi, a kvalita této kapitoly odpovídá (by odpovídala) Ústavu automatizace, tedy opět velmi vysoká. Následuje rozbor a návrh Wide range LLC měniče. Tyto kapitoly jsou kuchařkou, která vede čtenáře krok za krokem. Změřené účinnosti pro plné zatížení jsou důkazem správného návrhu. Naměřená účinnost 80% se může zdát nízká pro reálný měnič, ale pro první emulační platformu je více než dostatečná. Dále se student věnuje zejména emulační platformě. Diplomant zde zužitkoval svoji všestrannost – dokázal nastudovat a správně využít vlastnosti použitých součástek, dokázal celé řízení měniče naprogramovat do hradlového pole Xilinx Spartan 7, nemluvě o vlastním návrhu PCB. Formální úprava diplomové práce je výborná. Uvádění klíčových pojmů v anglickém jazyce v textu také velmi oceňuji. 76 odkazů na relevantní literaturu ukazuje na výbornou práci s literaturou. Nechybí, pro mě stěžejní, [2] Yang Bo Topology Investigation for Front-End dc-dc Power Conversion for Distributed Power System. Diplomant pracoval velmi samostatně. Drobné připomínky z konzultací zapracoval do své práce zcela přirozeným způsobem. Odborná kvalita práce je vysoká. Diplomant v podstatě vytvořil kuchařku pro návrh a implementaci Wide range LLC měničů, včetně funkční emulační platformy. Lze si představit další práce, které by mohly na tuto práci navazovat a dále rozšiřovat. S ohledem ke všemu výše uvedému, hodnotím tuto diplomovou práci maximálním počtem bodů 100.
Student v předložené diplomové popisuje návrh emulační platformy rezonančních měničů, coby zadání od společnosti onsemi. Navazuje na svou bakalářskou práci, kterou nyní rozšiřuje v intencích požadavků zadavatele. Vzhledem k rozsahu diplomové (a také stávající bakalářské) práce, a také k přihlédnutím ke studentově mimořádnému zaujetí pro veškerou problematiku z oblasti elektrotechniky lze tuto práci označit, s jistou nadsázkou, za autorovo opus magnum. Student v práci detailně popisuje veškerou problematiku týkající se toho velmi široce pojatého konceptu. Při realizaci musel rekonstruovat spínaný obvod, ale veškeré podpůrné, komunikační, řídicí a měřicí bloky. Musel naprogramovat řídicí blok, a ověřit funkcionalitu všech hlavních i pomocných obvodů. Širokému záběru realizace odpovídá i textová část diplomové práce s nebývalou porcí počtu stran – 150. Student si v návrhu neusnadnil žádný krok tím, že by použil nějaké stávající řešení a vše řešil přímo na míru. Dokonce jej podezřívám z toho, že záměrně převíjel transformátor (který by se dal pohodlně koupit) - aby si vyzkoušel úplně všechny disciplíny plynoucí z realizace této práce. To je samozřejmě nadsázka, ale mohu si ji dovolit, neboť jsem absolvoval podrobné čtení předloženého textu. Z odborného hlediska je textová část velmi podrobně a perfektně vedena, jsou popsány veškeré detaily návrhu a také všechny dotčené obecné teorie. Abych pouze nechválil, předložená textová část oplývá některými formálními či gramatickými nedostatky, které jsou vcelku běžné v oblasti elektrotechniky. Autor s převládajícím exaktním a technickým přemýšlením, většinou nedisponuje stejnými dovednostmi v oblasti jazykovědy. Ve spoustě pasáží je při popisu návrhu mixován budoucí a přítomný čas. Jsou používány slangové výrazy – jako deska (míněno modul). Dále jsou v práci většinově použita přídavná jména dějová, jako jsou: ladící, řídící narozdíl od správného účelového: ladicí, řídicí. Z formálního hlediska bych vytknul větší množství prázdných řádků v textu, špatného zarovnání bloku za vzorcem. Ten je součástí věty, následuje čárkou a další vedlejší věta je zarovnána jako nový odstavec. Uvedená pochybení však v žádném případě neovlivní jinak perfektní dojem z diplomové práce, která vyčerpávajícím způsobem precizně popisuje návrh emulační platformy spínaného měniče.
eVSKP id 159944