VILHELM, O. Vliv koncových skupin kapalných oligobutadiénů na dielektrická spektra [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

V teoretickém rozboru se student věnoval chování dielektrických materiálů v elektrickém poli a stručně pojednal o metodě dielektrické relaxační spektrkospii. Experimentální část obsahuje charakterizaci oligobutadiénových vzorků, přehled zkušebního a měřicího zařízení i vlastní postup experimentu. V práci postrádám detailnější vyhodnocení naměřených výsledků dielektrických spekter. Student uvádí jen obecné zhodnocení, že došlo ke snížení či zvýšení toho či onoho průběhu, což je přímo patrné z grafických závislostí. Rovněž zde není uvedena analýza výsledků z hlediska reprodukovatelnosti a přesnosti, přestože jsou obecné vztahy pro její výpočet uvedeny v teoretické části. Na základě obsahové stránky bakalářské práce lze konstatovat, že student splnil s drobnými výhradami a její zadání. Jeho aktivita byla při zpracování práce v průběhu semestru rozložena velice nerovnoměrně, se zvýšenou intenzitou s blížícím se termínem odevzdání finální verze bakalářské práce. Vlastní práce je přehledně uspořádána do jednotlivých kapitol. Po formální stránce lze v předložené práci vytknout u některých grafických závislostí příliš hustý rastr na osách a uvádění. Současně v celé práci není dodrženo jednotné formátování a vzhled textu a také se vyskytují nedostatky ve stylizaci vět. Z obsahové stránky práce vyplývá, že student prostudoval a využil velkého počtu, převážně domácích, zdrojů odborné literatury z dané oblasti, kterou řádně citoval v seznamu literatury.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s možnostmi využití dielektrické relaxační spektroskopie pro získání informací o kapalných materiálech, experimentálně prověřit vliv teploty na základní dielektrické vlastnosti, především kmitočtové závislosti obou složek komplexní permitivity, kapalných oligobutadienů. Student Ondřej Vilhelm realizoval veškeré experimentální práce v laboratoři ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 57 stran včetně přehledu použité literatury a seznamu použitých symbolů. Práci rozčlenil do šesti kapitol včetně úvodu do studované problematiky a stručného závěru shrnujícího význam prováděných experimentů. V teoretické části je uvedena základní charakteristika dielektrik a jsou popsány možnosti využití dielektrické relaxační spektroskopie v praxi. Přehled oligobutadienů se jeví jako ne zcela dokončený. V experimentální části je popsáno měřicí pracoviště, uveden popis, postup a výsledky experimentu včetně vyhodnocení získaných dat a závislostí. V práci chybí podrobnější diskuze experimentálně získaných výsledků. Práce vykazuje řadu nepřesností, formálních nedostatků a nejednotného uvádění pojmů, symbolů apod. (např. na str. 15 je pouze písmeno r místo relaxační polarizace, nejednotný zápis veličin, jednotek a další). Požadavky zadání student splnil, i když některé části měly být, v souladu se zadáním, rozsáhlejší, např. možnosti využití metody dielektrické relaxační spektroskopie. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou aplikovatelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 15526