ROSECKÁ, E. Tepelné zpracování ocelí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Šenberger, Jaroslav

Studentka Eva Rosecká projevila chvályhodnou aktivitu při vypracování závěrečné bakalářské práce. Na řešení zadání pracovala samostatně a cílevědomě. V rámci práce kontrolovala na získaných vzorcích experimentálně používaný režim tepelného zpracování na třech materiálech. V úvodní části práce jsou stručně popsány jednotlivé postupy tepelného zpracování a jsou uvedeny jejich základní principy. V následují části práce je uveden a popsán experiment. Cíle práce jsou splněny. Rozsah řešení je dostatečný a jsou zvoleny adekvátní metody. Provedená kontrola může být přínosem pro praxi. Práce má logické uspořádání a velmi dobou grafickou úpravu.Rozsah použité literatury je dostatečný. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čech, Jan

Autorka ve své práci ve třech kapitolách dosti stručně a za použití několika literárních pramenů popsala základní principy a typy tepelného zpracování, zařízení pro tepelné zpracování. Vzhledem k tomu, že praktická část práce se zabývá zušlechtěnými ocelemi, mohla být část zabývající se ARA diagramem detailnější. Dále je popsán velmi stručně postup týkající se metalografických zkoušek, v experimentální práci dostatečně využívaných. V popisu struktur experimentálně ověřovaných nízko legovaných ocelí je dle mého názoru mylně popsán litý stav, zatímco citovaná norma ČSN EN 10213 dané materiály zařazuje do feriticko-martenzitických ocelí určených k zušlechťování. V praktické části své práce se autorka zabývala ověřením strukturních a mechanických vlastností tří druhů ocelí vyráběných v ŽĎAS, a.s. v závislosti na provedeném tepelném zpracování. Zjištěný závěr, že tepelné zpracování – provozní i laboratorní - zlepší strukturní i mechanické vlastnosti oceli oproti litému stavu je pozitivní. Podnětný je především údaj o minimálním zmenšení zrna po TZ pro ocel GX12CrMoVNbN91, platný zřejmě i pro v ŽĎAS, a.s. v současnosti ověřované ekvivalenty. Také statistický rozbor 50-ti taveb již dodaných odlitků potvrdil, že tepelné zpracování je v slévárně ŽĎAS a.s. způsobilým technologickým procesem. Pouze posuzování normality statistického souboru podle vzhledu histogramu je poněkud v statistice nestandardní přístup. Doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D/uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 64251