ZÁTOPEK, J. Optimalizace hodnotového toku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student se v podle zadání měl seznámit s metodou mapování výrobně-logistických toků (metodou VSM) a souvisejícími metodami průmyslového inženýrství. I když je teoretická část psána přehledově, v návaznosti a výstižně, s ohledem na nosnou část práce je metoda mapování hodnotých toků popsána bohužel jen velmi obecně. V rámci praktické části byl sledován hodnotový tok hotových výroků od linky po expedici k externímu zákazníkovi, byla zde nalezena úzká místa a navržen způsob jejich optimalizace. S ohledem na omezení dané spolupracující firmou byla provedena mapa stávajícího stavu a prováděny analýzy pro vytipování úzkých míst a jejich řešení. Student pracoval průběžně, projevoval nadstandardní samostatnost a prokázal schopnost splnit sledované cíle diplomové práce. I když z pohledu finálního výstupu lze v teoretické části spatřovat opomenutí detailního popisu použitých metod mapování hodnotových toků, podobně jako nedostatečné zdůvodnění odklonu od zavedených mapovacích postupů v praktické části, hodnotím práci jako velmi dobrou.
Úkolem práce bylo podle zadání seznámit se s metodou mapování výrobně logistických toků a dalších souvisejících metod průmyslového inženýrství, včetně metod štíhlé výroby. Diplomant měl vyhodnotit hodnotový tok při výrobě elektrických senzorů ve firmě Continental Automotive System, vytipovat úzká místa a tyto optimalizovat. Práce je obsáhlá a pečlivě zpracovaná bez podstatných formálních chyb. Teoretická část je zpracována celkem výstižně a přehledně. Bohužel chybí obecné metody mapování hodnotových toků. V praktické části autor, pozorováním a vyhodnocením výroby z hlediska hodnotového toku od výroby k expedici stanovil kritická místa procesu, a z velké části splnil požadované zadání. Stanovil tzv. úzká místa procesu a navrhl potřebná opatření. Vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji uvedené bodové hodnocení. V Brně dne 30.5.2012
eVSKP id 54626