CINGEL, Š. Teplotní stárnutí bezolovnatých spojů na keramice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Předložená práce studenta Štefana Cingela byla zaměřena testováním bezolovnatých pájených spojů zrychleným stárnutím pomocí teplotního cyklování a testu pevnosti spoje střihem. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR nebylo možné dodržet počet cyklů u původně navrženého experimentu. Situace však umožnila prodloužit čas cyklování po mnohem delší dobu, než bylo plánováno a tím dosáhnout výsledků, které odpovídají delšímu času stárnutí, než by za normálních okolností bylo možné v práci zhodnotit. Tím považuji získané výsledky za velmi cenné. Práce má 66 stran a 3 strany příloh. Práce obsahuje 69 obrázků a 22 tabulek. Přestože písemná práce není na špičkové úrovni a je možné ji po formální a jazykové stránce ještě zlepšit, je její kvalita dobrá a splňuje požadavky kladené na tento typ kvalifikačních prací. Student měl za úkol v teoretické části se seznámit s technologií bezolovnatého pájení a testováním pájených spojů pomocí teplotního cyklování a testu pevnosti spoje střihem. Tyto teoretické části zpracoval student zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury. V praktické části práce student navrhl experiment testování stárnutí pájeného spoje u vybraného typu bezolovnaté pájecí pasty pomocí teplotního cyklování a realizoval zcela sám vzorky pájených spojů, které následně změřil. Student sám aktivně rozšířil své měření o elektrické testy a vytvořil fotodokumentaci. Předpokládá se, že získané výsledky by měly být dále využity jako podklad pro publikaci. I přes komplikace, které musel student při psaní práce překonat, zadání práce splnil a aktivně se zajímal o činnosti související s jeho diplomovou prací. Vzhledem k uvedeným skutečnostem a omezené možnosti výroby vzorků a komunikace s vedoucím z důvodu proběhlé epidemiologické situace v ČR doporučuji studenta přijmout k obhajobě a hodnotím jej stupněm B (88 bodů).
Diplomová práce se zabývá problematikou spolehlivosti a životnosti bezolovnatých pájecích past z pohledu jejich stárnutí, což je neustále aktuální téma nabízející řadu možných témat pro oblast výzkumu. Tato práce je zaměřena na testováním pájených spojů s pomocí teplotního cyklování a testů pevnosti spoje střihem pro různé typy pájecích past, a to jak na organických, tak anorganických typech substrátů. Cílem je hledání optimálních vlastností a získání údajů pro pájecí slitinu, jež bude vykazovat nejlepší zkoumané vlastnosti, zjištěné na základě zrychlených testů stárnutí a testu pevnosti spojů střihem. Je to téma aktuální, o čemž svědčí celá řada publikací ve světě, zaměřených na podobnou problematiku, jež je v tomto případě rozšířené o studium vlastností pájek na anorganických korundových substrátech, kde již tolik publikací není. Po odborné stránce je práce na dobré úrovni a je sestavena pragmaticky, s ohledem na požadavky zadání a časové možnosti. Diplomant sestavil práci logicky do šesti věcných kapitol, kde kapitoly 1 až 4 lze charakterizovat jako dobou rešerši. Stěžejní jsou kapitoly 5 a 6, zaměřené na návrh testovacích substrátů a vlastní testování. Název „Praktická část“ není příliš šťastný ani běžný, výstižnější by byly názvy pro kapitolu 5 „Návrh …“ a pro kapitolu 6 „Experimentální …“. Při hlubším pohledu se ale lze v práci celkem dobře orientovat. Vlastní práce je zpracována na 63 stranách textu s množstvím obrázků a tabulkami. Z formálního hlediska by prospěla u některých převzatých obrázků úprava psaného textu, aby rozměrově viditelně nepřevyšoval psaný text práce (např. obr. 4.6, 4.7, 4.8 atd.). Výsledky cyklování, které je vždy časově náročnou záležitostí, jsou demonstrovány na fotografiích v kapitole 6, což by zasluhovalo podrobnější rozbor a materiálovou analýzu, jež by zřejmě překročila aktuální časové možnosti diplomanta. Rovněž grafické výsledky střihových zkoušek by mohly být zpracovány přehledněji. Text začínající posledním odstavcem na str. 58 by měl následovat až za obr. 6.38, neboť je vázán na následující tabulky 6.6 až 6.12, k nímž chybí podrobnější vyhodnocení. Z celkového pohledu má práce slušnou grafickou úroveň s přijatelným počtem gramatických chyb, překlepů a neodborných výrazů. (např. v abstraktu „živostnost“, nebo výraz „nožičky od součástky“ na str. 28, či v tab. 6.3, 6.4, 6.5 deklarovaná síla spoje F a v odpovídajícím grafu namísto síly F “pevnost spoje“. Výstupem práce je získání informací, jejichž vyhodnocení spolu s doporučením nejvhodnějších vlastností různých typů bezolovnatých pájek a to na základě konfrontace mezi tradiční pájkou SAC a nízkoteplotní bizmutovou pájkou. Její nižší teplota přetavení je lákavá, ale tato práce právě odhalila některé její nedostatky. Je třeba kladně ohodnotit studentův přístup k experimentální práci, získání množství zajímavých výsledků a snad i praktický přínos pro průmyslové využití. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 127304