POLREICH, Š. Podélné indexové struktury v optických vláknech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Urban, František

Pan bakalář vypracoval svou diplomovou práci na téma Podélné indexové struktury v optických vláknech. Student se nejprve podrobně seznámil s problematikou mikroobrábění s využitím femtosekundového laseru. Své poznatky následně v práci aplikoval při samotné tvorbě funkčních vzorků indexových struktur. Průběžně konzultoval dosažené výsledky, v práci postupoval systematicky a do problematiky přispěl vlastní iniciativou. V práci pan bakalář prezentuje výsledky a popisuje experimentální pokusy, které tak zcela naplňují zadání diplomové práce. Práce by mohla být obsáhlejší o případný model chování Braggových mřížek zapsaných do optického vlákna femtosenkudovým laserem. I přes výše zmíněné jsem byl s odevzdanou prací spokojen a navrhuji práci k obhajobě. A 90b

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Čučka, Milan

Student Štěpán Polreich zpracoval svou diplomovou práci na téma: Podélné indexové struktury v optických vláknech. Práce je na velmi vysoké úrovni a zabývá se novými možnostmi výroby optických senzorů pomoci femtosekundového laseru. Závěrečná práce pana Polreicha je velmi dobře členěna. Ve svém úvodu stručně rozebírá problematiku optovláknové technologie a výrobu optických senzorů na principu Braggovy mřížky. V práci jsou popsány typy laserových systémů a principy jejich činnosti. Dále se student zaměřuje na porovnání možností výroby vláknových mřížek pomocí fázové masky a femtosekundového laseru. Kapitola zabývající se mikroskopií a možnostmi snímání by mohla být hlouběji popsaná na úkor teoretickému popisu základů optiky v předchozí kapitole. V další části práce je již popsáno pracoviště firmy Network group s.r.o. Femtolab. V této části práce jsou uvedeny základní informace o programech řídící celý systém. Praktická část je složena z popisu možností zápisu mřížky do křemenného skla, dále vytvoření V drážky pro vložení optického vlákna a poslední část popisuje zápis struktury do optického vlákna. K obsahové stránce práce nemám výtek, bohužel její kvalitu místy snižují typografické chyby (uvedení výčtu na straně 48 by mělo splňovat typografická pravidla). Uvádíme dB a ne db. Pozor na uvedení relativní a absolutní hodnoty výkonu (graf 7.10), dále nízká kvalita obrázků, které jsou velmi stěžejní pro pochopení problematiky (obr. 3.7, obr. 4.2, obr. 6.2, obr. 6.6). Tabulky 7.21 a 7.26 jsou prezentovány jako obrázky a tím pádem není dodržena jejich obrazová kvalita. Další výtkou je uvedení hovorových výrazů: (není nutné hledět, s nějakým prvkem maličko pohnout). Dále chybí číslo velmi důležitého vzorce pro výpočet energie pulsu femtosekundového laseru. Kapitola zabývající se výrobou V drážky pro uchycení optického vlákna by měla lépe popisovat samotné rozměry přípravku pro možnosti další výroby. Dále by bylo dobré uvést hlavní výhody a nevýhody případné finanční náročnost femtosekundového obrábění vůči konvenčnímu. Tuto skutečnost bych doporučil také u popisu výroby Braggových mřížek. I přes všechny uvedené výtky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 110062