FABÍKOVÁ, V. Srovnání přístupů nastavování řečových procesorů u kochleárních implantátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Odstrčilík, Jan

Studentka se ve své práci zabývala metodami nastavování řečových procesorů u kochleárních implantátů. Zadání práce bylo zformulováno na základě spolupráce s ORL klinikou Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde byla studentka i na praxi. V první fázi řešení práce se studentka seznamovala s možnostmi rehabilitace sluchu pomocí kochleárních implantátů a konkrétně se zaměřila na metody nastavování řečových procesoru. V této oblasti si provedla rozsáhlou rešerši a jednotlivé přístupy v práci popsala. Značná část při řešení práce byla věnována studiu objektivních metod stanovení prahů z odezev sluchového nervu měřených přímo kochleárním implantátem, což pro ni bylo zcela nové téma. Studentka ve své práci také vymyslela způsob, jakým lze načíst a dekódovat surová naměřená data z klinického softwaru pro nastavování řečových procesorů. Pro tento účel vytvořila i sadu programových funkcí v prostředí MATLAB. V další fázi byl realizován uživatelský program pro načtení naměřených dat za účelem stanovení objektivního sluchového prahu. Studentka vyhodnotila objektivně stanovené prahy a statisticky porovnala tato měření s prahy určenými subjektivními reakcemi pacientů. Počet dostupných měření byl bohužel omezen. Nicméně, i přesto se srovnání objektivního a subjektivního přístupu nastavování povedlo vyhodnotit a formulovat určité závěry. Z těchto závěrů potom studentka vytvořila praktické doporučení pro audiology. Z mého pohledu však mohlo být toto doporučení napsáno více detailně a mohlo více zohlednit zjištěné výsledky. Malou výtku mám potom ke kapitole, kde studentka popisuje vznik možných artefaktů v ECAP signálu. I když se tato práce metodami odstranění artefaktů v ECAP signálu nezabývá, ocenil bych, kdyby byla tato tématika v práci rozepsána více do detailu. Studentka byla v průběhu řešení práce velmi aktivní. Pravidelně docházela na konzultace a informovala mě o svém postupu. Samostatně si vyhledávala potřebnou literaturu a na konzultacích bylo vidět, že se v tématu orientuje. K řešení problémů, spojených zejména s implementační stránkou práce, přistupovala velmi konstruktivně. Oceňuji, že byl vytvořen uživatelsky intuitivní program, který by mohl být využíván v klinické praxi. Tento program je rovněž vytvořen tak, aby do něj bylo možné v budoucnu přidávat další moduly. Závěrem konstatuji, že zadání práce bylo splněno a navrhuji hodnocení A/92b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Čmiel, Vratislav

Studentka provedla rešerši v oblasti kochleárních implantátů, řečových procesorů, jejich metodami nastavování a následně vznikem ECAP signálu a možných artefaktů. Použila dostatečné množství literatury, rešerše je přehledná a má logickou stavbu. V praktické části využila dostupných dat ve formátu XML, která následně zpracovává v Matlabu a k tomuto účelu vytvořila vlastní programové vybavení, které je přehledně a účelně prezentováno spolu s ukázkami a popisem funkcí a blokovými diagramy. Program byl využit pro zpracování pacientských dat a statistické vyhodnocení srovnání subjektivního a objektivního nastavování. Výsledky jsou přehledně podány. Zadání tak považuji za splněné. Po formální i stylistické stránce je práce na dobré úrovni až na malé nedostatky jako jsou např. hůře čitelné grafy v kapitole 8.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 72810