SVOBODOVÁ, A. Příprava a charakterizace vláknitých vrstev pomocí elektrostatického zvlákňování pro piezoaplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Částková, Klára

Diplomová práce Bc. Anežky Svobodové je zaměřena na přípravu kompozitních polymer-keramických vláknitých struktur pro piezoaplikace metodou elektrostatického zvlákňování. V rámci teoretické části dokázala samostatně vybrat relevantní literaturu a uspořádat získané informace do čtivého a srozumitelného textu zahrnujícího nejen obecnou rovinu piezoelektrického jevu nebo princip elektrostatického zvlákňování, ale také shrnujícího současný stav výzkumu v oblasti zvlákňování piezoelektrických materiálů, zejména polymerních kompozitů s keramickými částicemi. Prakticky studentka pracovala v laboratoři samostatně a pečlivě a přesto, že se zpočátku každé nové činnosti cítila spíše nejistě, rychle si osvojila nejen běžné laboratorní činnosti, ale také odbornou práci při elektrostatickém zvlákňování nebo analýzách vláknitých struktur. Prakticky také své znalosti rozšířila v oblasti chemických syntéz nanočástic metodou sol-gel, které pak použila pro přípravu kompozitů. Studentka získané výsledky shrnula, roztřídila a popsala. V závěru pak správně vyhodnotila a uvedla nejdůležitější výsledky, které ukazují na splnění cíle diplomové práci. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kaštyl, Jaroslav

V diplomové práci Bc. Anežky Svobodové je studována příprava a charakterizace polymerních vláken plněných třemi typy piezoelektricky aktivních keramických částic a to v koncentracích 0 až 50 hm. %. V teoretické části jsou vysvětleny principy piezoelektrického jevu, popis a srovnání vlastností piezoelektricky aktivních materiálů a princip elektrostatického zvlákňování polymerů včetně detailního popisu parametrů ovlivňujících samotný proces zvlákňování. V experimentální části práce autorka dostatečným způsobem uvedla použité materiály, způsob přípravy keramických částic a keramicko-polymerních suspenzí. Nechybí ani popis parametrů elektrostatického zvlákňování včetně analytických metod pro charakterizaci připravených struktur. Ve výsledkové části autorka diskutuje zejména vliv částic na morfologii, krystalinitu a fázové složení polymerních vláken a diskuzi výsledků vhodně doplňuje o poznatky z jiných vědeckých prací. Výsledky a jejich diskuze tvoří třetinu obsahu práce oproti teoretické a experimentální části, což je škoda, protože výsledková část mohla být rozpracována do větší hloubky. Dále se v předložené diplomové práci vyskytuje mnoho chyb ve slovosledu, nespočet překlepů nebo nejednotnost zápisu jednotek. Velmi zajímavým a důležitým zjištěním je, že keramické částice (zejména TiO2 a BCZT částice) vedly k podstatnému snížení průměru kompozitních vláken oproti průměru vláken čistě polymerních. Celkově vzato je práce na dobré úrovni a proto ji hodnotím velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 140667