KUČERA, S. Atmosférická korekční jednotka pro laserový interferometr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Szabó, Zoltán

Student během řešení projektu prostudoval principy a možnosti senzorů teploty, tlaku, vlhkosti vzduchu a vlivu fluktuací atmosférických podmínek na vlnovou délku laserového paprsku. V práci zabýval s realizací a testováním zařízení pro potlačení vlivu fluktuací atmosférických podmínek při měření velmi malých délkových změn laserovým interferometrem. Provedl návrh zařízení pro zpracování analogového výstupního signálu přijímače interferometru s homodynním detekcí, který provádí korekci atmosférních změn v reálném čase. Navržené zařízení zrealizoval a provedl na něm ověřovací měření. V rámci řešení projektu se autor zúčastnil semináře "Laserová interferometrie", schůzek s výrobcem interferometrů. Projekt byl prezentován na studentské konferenci projektu IET2 a soutěžní konferenci studentské tvůrčí činnosti EEICT2012, kde se umístil na prvním místě. Z formálního hlediska práce je na kvalitní úrovni. Student projekt pravidelně konzultoval a v laboratoři i doma na něm pilně pracoval. Konstatuji, že zadání bylo splněno, v práci postupoval samostatně bez potřeby vedení a se zájmem o zpracovávanou problematiku. Dosažené výsledky a celkový přístup studenta k řešení práce hodnotím výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Drexler, Petr

V předložené práci je popsán návrh a vývoj jednotky pro zpracování kvadraturních signálů z laserového interferometru s korekcí indexu lomu vzduchu. Student problematiku zpracoval komplexně po teoretické, návrhové i realizační části. Kapitoly s teoretickým úvodem jsou zpracovány velmi názorně s vysokou odbornou hodnotou. Práce s odbornou zahraniční literaturou je na vysoké úrovni. Na základě odvozených požadavků provedl student návrh vlastního řešení s cílem překonání parametrů komerčně dostupných zařízení. Návrh řešení je na vysoké odborné úrovni a využívá nejmodernějších komponentů pro zpracování smíšených signálů a komponentů pro vysoce rychlé výpočty na paralelních strukturách typu FPGA. Na základě návrhu realizoval funkční prototyp zařízení. Popsané konstrukční práce a vývoj softwarového vybavení prokazují vysokou erudici studenta v dané problematice. Ověřením parametrů realizovaného zařízení prokázal překonání možností dostupných komerčních zařízení a to v případě rozlišení i rychlosti zpracování signálu. Po formální stránce je práce velmi kvalitní. Obsahuje pouze minimální množství nepřesností jako např. nestandartní provedení některých citací nebo nepřesných odkazů. Ty jsou ale zcela převážený vysokou kvalitou a odbornou úrovní práce, která vysoce převyšuje požadavky na úroveň bakalářských prací. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

eVSKP id 52249