SALVET, D. Návrh superskalárního RISC-V procesoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Jaroš, Jiří

Dominik Salvet vynaložil při řešení diplomové práce obrovské úsilí a navrhl velice zajímavý superskalární procesor na bázi RISC-V. Během řešení byl velice aktivní a schůzky byly velmi produktivní. Bohužel závěrečná fáze byla poněkud hektická a práce byla odevzdávána na poslední chvíli. Přestože hodnotím aktivitu studenta jako vedoucí stupněm B, neváhal bych práci za její vysoce kvalitní implementaci nominovat na cenu děkana.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem diplomové práce byla implementace superskalárního procesoru architektury RISC-V. Po podrobné analýze padla volba na dvoucestný procesor se zpracováním instrukcí v pořadí s důrazem na malou plochu a nízkou spotřebu procesoru. Z pozice vedoucího práce hodnotím práci jako velice náročnou. Vlastní návrh a analýza procesoru s vyhodnocením různých přístupů a jejich nároků zabrala téměř rok práce. Neméně náročná byla i vlastní implementace a testování navrženého procesoru, který obsahuje vyšší desítky signálů, mnoho funkčních jednotek a komplexní systém předávání výsledků mezi stupni linky. S výsledky práce jsem velice spokojený, zvažujeme další vývoj, hardwarovou realizaci a publikaci na odborném fóru v oblasti návrhu RISC-V procesorů.
Práce s literaturou Student pracoval s literaturou aktivně a vhodně citoval dostupné zdroje v oblasti návrhu architektur RISC-V a jejich implementace.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl během řešení práce velice aktivní. Přestože řešení trvalo čtyři semestry, pracoval aktivně po celou dobu řešení. V pravidelných čtrnáctidenních intervalech podrobně prezentoval aktuální stav práce a diskutoval možné směry vývoje. Zde je nutné podotknout, že schůzky trvaly  60 až 90 minut a byly vyplněny produktivní prací. S aktivitou jsem tak byl velice spokojený. Vlastí implementace je dobře zdokumentována a postup vývoje uchován v repositáři GitLab s 250 commity.
Aktivita při dokončování Přes veškerou snahu a množství odvedené práce v průběhu semestru bylo dokončování práce poměrně hektické, především textové zprávy, která tak splňuje spíše minimální požadavky, nutno však podotknout, že je informačně velice bohatá. Většinu textu jsem měl možnost komentovat, přestože na zapracování připomínek již nezbylo příliš času.
Publikační činnost, ocenění Práce dosud nebyla publikována, avšak plánuje se sepsání článku na konferenci v oblasti návrhu procesorů RISC-V.
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Šimek, Václav

S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhuji souhrnné hodnocení stupněm B - velmi dobře , 80 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání I když k instrukční sadě RISC-V a z ní vycházejícím architekturám je dostupná široká paleta informačních zdrojů, tak kompletní realizace vlastního řešení od úplného začátku v jazyce pro popis číslicového hardware představuje poměrně komplexní úkol. Zvlášť za situace, kdy je třeba zohlednit i principy superskalárního zpracování instrukcí. Zadání tedy považuji za obtížnějšího rázu.
Rozsah splnění požadavků zadání Domnívám se, že jednotlivé požadavky plynoucí ze zadání této diplomové práce byly naplněny.
Rozsah technické zprávy Rozsah technické zprávy (cca 70 normostran) se takřka přibližuje obvyklému rozmezí pro diplomovou práci. 
Prezentační úroveň technické zprávy 85 Technická zpráva je členěna do celkem 6 hlavních kapitol a několika doprovodných příloh, přičemž výsledek působí velmi utříbeným a kompaktním dojmem. Z pohledu čtenáře bych přístup k vedení výkladu označil za velmi solidní a to zvlášť za situace, kdy je technická zpráva sepsána v angličtině. Popis implementace jednotlivých prvků superskalární architektury RISC-V však mohl být v rámci 4. kapitoly zpracován poněkud detailněji a taktéž doplněn např. o vhodně zvolené implementační detaily na úrovni popisu v jazyce SystemVerilog či signálové průběhy při ověřování jejich funkčnosti.
Formální úprava technické zprávy 85 Z pohledu formální úpravy bych technickou zprávu označil za velmi zdařilou, přičemž se mi nepodařilo najít nějaké zásadní prohřešky. Příležitostně je možno narazit na určitou nekonzistenci v provedení popisků a tabulek.
Práce s literaturou 90 Zde jsem nenarazil na žádné evidentní nedostatky. 
Realizační výstup 75 Realizační výstup má podobu hardwarového návrhu základní architektury RISC-V se superskalárními prvky, která byla implementována na úrovni jazyka SystemVerilog. Vše je plně funkční a odpovídá požadavkům zadání. Je škoda, že se nepodařilo do výsledného řešení začlenit i prediktor skoků, který by měl dosti výrazný dopad na zvýšení efektivity vytvořené architektury. Pro reálné použití v praxi by taktéž bylo třeba řešit zpracování přerušení, výjimky, chráněné režimy činnosti a související aspekty, což však může být předmětem zájmu nějakého navazujícího projektu. Taktéž je škoda, že nebyla provedena syntéza výsledného popisu procesorové architektury do hradlového pole FPGA, kde by bylo možno blíže ověřit vlastnosti vytvořeného návrhu (frekvence, spotřeba a pod.). Dlužno podotknout, že tyto činnosti nebyly ze strany zadání explicitně požadovány.
Využitelnost výsledků Dosažené výsledky mohou být použity pro výukové či demonstrační účely v předmětech z oblasti číslicového hardware či architektury procesorů. Rovněž se domnívám, že vzhledem k flexibilitě a kvalitnímu zdokumentování lze realizační výstup chápat i coby pomyslný odrazový můstek v budoucích projektech, které se mohou věnovat rozšíření zde vzniknuvší architektury RISC-V o další specifické prvky či její optimalizaci.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 155087