DOHNAL, J. Výpočet ukazatelů SAIDI a SAIFI v nn sítích mřížové konfigurace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Paar, Martin

Diplomová práce Josefa Dohnala se zaměřuje na návrh způsobu stanovení globálních ukazatelů spolehlivosti kontinuity elektrické energie v mřížových sítích. V úvodu práce je rozebrána spolehlivost dodávky elektrické energie a její kvalitativní parametry. Kapitoly 3 a 4 se věnují problematice typu systémů provozování distribučních sítí a mřížovým sítím na úrovni nn jako takovým, jejich provozu a různým poruchám, které zde mohou nastat. Následující kapitola je již zaměřena na samotný návrh stanovení spolehlivostních ukazatelů nepřetržitosti elektrické energie pomocí simulačního nástroje využívajícího, jak generování poruch pomocí metody Monte Carlo, ale také výpočtů ustáleného chodu či zkratů. V závěru je provedeno celkové zhodnocení. Práce samotná je relativně rozsáhlá, v některých ohledech chtěl diplomant postihnout všechny možné aspekty problematiky mřížových sítí, což tu práci velmi rozmělňuje, a v některých částech se problematika částečně opakuje. Kromě těchto hlavních připomínek lze vytknout následující nedostatky: Na straně 33 je v tabulce č. 1 u hodnoty 0 výpadků 429 postižených zákazníků. Tato formulace je matoucí, buď se jedná o doplněk tj. nepoškozené zákazníky nebo by tam neměla být hodnota nula. V kapitole 2.3 diplomant rozbírá a hodnotí celou historii regulace spolehlivosti distribuce elektrické energie v ČR, ale na jejím konci věnuje pouze 2 řádky k budoucímu vývoji v této oblasti. Diplomant pouze konstatuje, že vyhláška na toto období již existuje, ale nijak ji nerozebírá , či neanalyzuje na rozdíl od předchozích období. Na stránkách 47 a 48 se znova věnuje problematice, která již byla částečně probrána v předchozích podkapitolách. Na straně 56 v úvodu kapitoly 4 používá diplomant velmi starou literaturu, která se stylově neshoduje se zbytkem kapitoly. Strana 58 sice souvisí s mřížovými sítěmi, ale obsahově je mimo oblast zadání této diplomové práce. Na straně 69 lze s diplomantem polemizovat, že v klasických mřížových sítích se pojistky slabé vazby nepoužívají. Na straně 92 vztah 5-36 bude mít platnost pouze v případě jedné poruchy. Strana 93 hodnoty SAIFI a SAIDI do grafů s jednou osou není úplně vhodné, ztrácí se tím vypovídající schopnost. Na straně 100 v tabulce 27 není zřejmé, co je za údaj v prvním sloupci. Literatura je uvedena až za přílohou, což není obvyklé. Výše uvedené nedostatky práce a rozměnění obsahu snahou diplomanta postihnout, co nejšířeji danou problematiku, a také v některých případech ne úplně srozumitelně popsaných praktických výstupů zbytečně snižují hodnotnost práce, na druhou stranu nelze upřít diplomantův kreativní přístup k řešenému problému i velké množství odvedené práce. Práce splňuje všechny body zadání i grafické vyhotovení je na dobré úrovni, proto doporučuji k obhajobě a hodnotím 80 body. Otázka k obhajobě: Na straně 96 jsou uvedeny termíny rozpad a rozklad, mohl by diplomant objasnit, co tyto termíny vyjadřují?

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Souček, Jan

Diplomová práce má za úkol navrhnout metody učení ukazatelů SAIFI a SAIDI v mřížových sítích. Autor využívá pravděpodobnostního počtu pro určení pravděpodobnosti poruchy jednotlivých komponent sítě. Tyto údaje potom využívá při simulaci poruch ve smyšlené nn síti. Práce popisuje principy mřížových sítí u nás ve světě. Na závěr je představena metoda pro výpočet SAIFI a SAIDI, která je dále aplikována na simulovanou síť. Přes některé nepřesnosti, např. hodnocení kvality elektrické energie či v popisu samotné mřížové sítě, považuji cíle diplomové práce za splněné. Metoda výpočtu ukazatelů spolehlivosti by si zasloužila detailnější popis. V poměru k rozvinutému popisu „pomocných“ témat působí hlavní cíl okrajově.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 84980