JANČÍ, J. Pokovení vybraných materiálů pro 3D tisk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Starý, Jiří

Student řešil bakalářskou práci s názvem "Pokovení vybraných materiálů pro 3D tisk". Student se postupně teoreticky seznámil s chemickými i tepelnými charakteristikami typických materiálů používaných při 3D tisku a přehledně je zpracoval. Student provedl návrh zkušební destičky s otvory a následně se soustředil na praktické aplikace vybraných materiálů vhodných i pro pájení. Většinu času student věnoval experimentování s předúpravou a zajištění dostatečné adheze zvodivělého povrchu při aplikaci koloidního grafitu pro průmyslové aplikace. Prakticky studnent provedl pokovení vybraných dílů elektrolytickou mědí i zkoušky pájení na materiál PEI. Zadání bylo splněno v rámci technických možností. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací jak s vedoucím práce, tak i s oborným konzultantem z firmy ČEMEBO Blansko a diskutoval řešenou problematiku. Byl poměrně samostatný při řešení práce. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána včetně vybraných norem. Práce přinesla nové technologické inspirace v dalším pokračování podobně orientovaných prací.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Bayer, Robert

Ve své bakalářské práci se pan Jančí zabývá možností funkčního pokovení vybraných materiálů pro FDM 3D tisk. V teoretické části student popisuje vybrané technologie 3D tisku a materiály k tomu určené, a to jak z hlediska jejich výroby a složení, tak i z pohledu jejich chemické a mechanické odolnosti a možnosti pokovení. Následuje popis technologického procesu pokovování nevodivých materiálů a jeho jednotlivých kroků. Celá teoretická část je velice pěkně strukturovaná a adekvátně detailně zpracovaná. V praktické části student popisuje materiály vybrané pro experimenty a detailně se věnuje procesu předúpravy tištěných vzorků a procesu samotného pokovování. Po zvodivění povrchu vzorků grafitem i po samotném galvanickém pokovení mědí student spočítal z rozdílu hmotností vzorků před a po úpravě teoretickou tloušťku realizované vrstvy. Práce přináší přínos zejména jako základ pro další pokračování experimentů za účelem doladění procesu pokovování pro dané materiály. Z gramatického a stylistického hlediska je práce až na pár chyb formátování odsazení textu na velmi dobré úrovni. Vzhledem k výše zmíněnému práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 94 body, tedy stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 160336