ŠEVEČEK, J. Testování vnitřního prostředí prostřednictvím tepelného manekýna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Fišer, Jan

Pan Jan Ševečka zpracoval diplomovou práci na téma Testování vnitřního prostředí prostřednictvím tepelného manekýna. Hlavním cílem práce bylo experimentální měření tepelné pohody pomocí tepelného manekýna Newtona a to v prostředí typické kanceláře a makety kabiny malého dopravního letadla. Tepelná pohoda pak měla být vyhodnocena pomocí diagramu komfortních zón a v rámci metodiky dle ISO 14505-2 měl být manekýn i patřičně kalibrován. Diplomant se měl také blíže zaměřit na praktické poznatky a zkušenosti z měření a popsat aspekty ovlivňující kvalitu měření s manekýnem. Student přistupoval ke zpracování práce relativně odpovědně, pravidelně se účastnil všech měření, konzultoval řešenou problematiku a zvládnul použití vysoce specializovaného měřicího zařízení. Nicméně i přes četná a včasná upozornění vedoucího DP diplomant poněkud podcenil časovou náročnost zpracování získaných dat, v důsledku čehož měl pak relativně málo času na dopsání textu a vyhodnocení závěrů. Práce má tak především po stránce stylistické a grafické úpravy jisté rezervy. Je však potřeba podotknout, že diplomant prokázal při realizaci měření a zpracování DP velkou houževnatost, osvojil si aplikaci nejnovější metodiky pro vyhodnocení tepelné pohody pomocí diagramu komfortních zón a splnil všechny cíle DP. Výsledky DP jsou pak především přínosem z hlediska získání prvotních zkušeností s provozem nového měřicího zařízení a vyhodnocení aspektů ovlivňujících kvalitu měření (viz např. kapitola 9. Chyby vlivu pokrytí manekýna oděvem) Práci pana Jana Ševečka doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Předložená diplomová práce na téma „Testování vnitřního prostředí prostřednictvím tepelného manekýna“, se zabývá měřením působení vnitřního prostředí na člověka z hlediska tepelného komfortu. K práci mám následující výhrady: úvodní kapitola nepůsobí na čtenáře příliš odborně a neuvádí ho přesvědčivě do dané problematiky; teoretická část obsahuje nadměrné množství doslovně citovaného textu a nepřesné vlastní formulace; úprava práce není na dobré úrovni: velikost okrajů a číslování na sudých stranách, různá vzdálenost popisků u tabulek a obrázků, různé odsazení odrážek, nezvýrazněné názvy podkapitol apod.; práce obsahuje velké množství obrázků a tabulek na úkor vlastního textu. Celkově se mi tato práce zdá nepřehledná. Naopak lépe hodnotím obsah praktické části, v které jsou prezentovány výsledky hodnocení tepelného komfortu dle ČSN ISO 14505-2. Autor je doplňuje zajímavými postřehy a závěry vyplívajícími z měření. Cíle práce byly splněny a navrhuji ji k obhajobě. S přihlédnutím k řadě formálních nedostatků, ale uspokojivému vlastnímu přínosu hodnotím tuto práci USPOKOJIVĚ (D).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 64958