BALETKA, T. Pokročilá segmentace obrazu pro 3D zobrazení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Boleček, Libor

Bakalář Tomáš Baletka měl za úkol nastudovat téma segmentace obrazu a následně v praktické fázi vytvořit počítačový program provádějící segmentaci. Hlavní cíl byl splněn a vznikla funkční aplikace s intuitivním ovládáním. Segmentace je opravdu náročným úkolem a neexistuje univerzální spolehlivá metoda. Autor proto implementoval několik různých metod. V textu práce sice autor prezentuje výsledky a v závěru krátce komentuje funkčnost jednotlivých přístupů, ale trochu mi chybí pečlivější porovnání jednotlivých metod a snaha o nějakou kvantifikaci vlivu parametrů. Dalším provedeným experimentem je využití různých barevných modelů. Součástí práce je návrh postupu, který na základě histogramu doporučí použití vhodného barevného modelu, tento postup by si zřejmě zasloužil podrobnější popis v textu práce. V zadání byla zmínka o tvorbě anaglyfického snímku na základu segmentace, od tohoto bodu zadání v původním slova smyslu jsme však nakonec upustili, protože se řešení ukázalo jako příliš komplikované. Po formální stránce by mohla být práce mnohem lepší. V textu je možné najít překlepy a několik vět, v kterých patrně chybí nějaké to slovo, aby dávali správný smysl. Diplomant nevyužíval dostatečně konzultace. Na druhou stranu se zvládl samostatně relativně dobře zorientovat nejen v samotném programovacím jazyku C++, ale i v práci s knihovnou OpenCV. Student dobře využíval základní českou literaturu, ale bylo by zřejmě přínosné a užitečné využít více anglicky psanou literaturu, zejména nějaké aktuální články. Student prokázal schopnost zorientovat se v zadané problematice a vytyčit směr řešení. Celkový výsledek bohužel působí nedotaženě, což se týká jak textu diplomové práce, tak aplikace jako takové.

Navrhovaná známka
D
Body
64

Posudek oponenta

Fliegel, Karel

Úkolem předložené diplomové práce bylo seznámit se s metodami segmentace obrazu a rozpoznávání objektů, vypracovat jejich přehled, metody implementovat a použít pro tvorbu 3D zobrazení ve formě anaglyfu. Navržená aplikace měla být důkladně otestována na vybraných snímcích. Předložená práce splňuje požadavky zadání pouze částečně. Kvalita zpracování teoretické i experimentální části práce není příliš dobrá. V teoretické části práce se diplomant soustředí na stručný popis základních metod předzpracování obrazu, barevné modely a podrobněji pak na přehled segmentačních metod. Je zarážející malý počet použitých zdrojů, zejména pak vědeckých článků a to vzhledem k tomu, že cílem práce bylo podat přehled pokročilých segmentačních metod. Zásadním nedostatkem práce je malá návaznost praktické části na teoretický úvod. Metody implementované diplomantem v programu SegAnag nejsou v teoretické části práce dostatečně popsány. Zejména pak metoda označená jako „růst ze semínka“ není v teorii vůbec zmíněna. Navíc v práci není popsán ani vlastní algoritmus vytvoření anaglyfu a nelze tak posoudit jeho správnost. Z formálního hlediska lze předložené kopii práce vytknout také nízkou kvalitu převzatých ilustrací. V praktické části práce je popsán realizovaný program SegAnag a provedeno základní testování segmentačních metod a tvorby 3D anaglyfu. Ověření funkčnosti bylo realizováno pouze na jednom testovacím obrázku, což je nedostatečné.

Navrhovaná známka
D
Body
61

Otázky

eVSKP id 52312