FIC, M. Adaptace parametrů ve fuzzy systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Diplomová práce Adaptace parametrů ve fuzzy systémech Ing. Miloslava Fice řeší problematiku návrhu a realizace algoritmů, které mají schopnost učit se a adaptovat parametry fuzzy systémů tak, aby dosáhly požadované přesnosti klasifikace. Diplomant provedl rešerši vybraných prací zaměřených na shlukovou analýzu, Kohonenovou síť a její adaptaci. Diplomant pracoval samostatně, na konzultace chodil minimálně. Výsledkem práce je realizace fuzzy-neuro klasifikátoru, Kohonenovy sítě s algoritmem LVQ, modifikované sítě FKCN a následné srovnání těchto učících algoritmů na zvolených souborech dat. Diplomant prokázal inženýrské schopnosti při samostatném studiu problematiky fuzzy systémů a umělých neuronových sítí. Zkušební komisi navrhuji hodnocení 88 bodů / velmi dobře.
Zadání diplomové práce lze považovat jak po stránce odborné tak i časové středně náročné. Celá práce čítá 57 stran textu a obrázků, rozděleného do 6 kapitol. V prvních dvou kapitolách diplomant popisuje nezbytné základy fuzzy logiky, fuzzy systémů a jejich adaptace s patřičnými odkazy na literární zdroje. Splňuje tím dostatečně první dva body zadání. Ve třetí a čtvrté kapitole se diplomant zabývá možnou symbiózou fuzzy systémů a neuronových sítí- tzv. fuzzy-neuronovými sítěmi s důrazem na aplikaci Kohonenovy sítě. Základní principy fuzzy-neuro systémů jsou převzaty s patřičnými citacemi, úvahy a výsledky o možné adaptaci Kohonenovy sítě lze považovat za dílo diplomanta. Tyto kapitoly svědčí o splnění bodu 3 zadání diplomové práce. Kapitola pátá je vlastní jádrem diplomové práce. Diplomant v ní sestavuje program v prostředí Matlab a srovnává tři dříve diskutované metody učení sítě na zvolených souborech dat. Závěr kapitoly je věnován vytvoření fuzzy systému na základě výsledů učení neuronové sítě. Diplomant zde mj. upozorňuje na to, že báze pravidel takto sestaveného fuzzy systému není úplná (viz otázka č. 4). V závěru (kapitola 6) shrnuje a hodnotí dosažené výsledky. Tyto dvě kapitoly svědčí o splnění bodů 4 a 5 zadání. Diplomová práce prokazuje, že diplomant se v dané problematice dobře orientuje. Občas lze v práci najít vlastní (poněkud svérázné) pojmenování parametrů fuzzy množiny např.: str. 29 „středy fuzzy bázových buněk“ a str. 49 „střed fuzzy množiny“ místo špičková hodnota, str. 35, 48 a 49 „základna fuzzy množiny“ místo nosič fuzzy množiny, str. 48 a 49 „ramena fuzzy množiny“ místo levá a pravá šířka fuzzy množiny. Celá práce je psána v logickém pořadí s minimem překlepů, splňuje všechny body zadání a celkově svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta. Na základě výše uvedeného navrhuji klasifikaci „velmi dobře“ (85 bodů).
eVSKP id 85151