BUKVA, T. Návrh logovací stanice CO2 do přírodního prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2025.
Student Tomáš Bukva si vybral dosti náročnou práci spočívající v návrhu nové logovací stanice CO2 do přírodního prostředí. Po výběru tématu se věnoval zprovoznění komunikace s jednotlivými vybranými čidly na platformě ESP32. Provedl výběr jednotlivých senzorů z hlediska jejich spotřeby, přesnosti a citlivosti, přitom je třeba si uvědomit, že v jeskyni jsou sledované změny trendů měřených veličin velmi malé. Klíčem k dobrým vlastnostem nové logovací stanice bylo zakomponování obvodu ADS124S08 pro přímé a přesné vyčítání teploty potřebných teplotních senzorů PT1000. Průběh práce na oživování komunikace s tímto obvodem byl ze začátku spíše neúspěšný, obvod je velmi náročný na pájení i dodržení přesného protokolu komunikace. Teprve až došlo k jeho úspěšnému zprovoznění bylo možné posunout se dál. Nelineární charakteristika PT1000 je vhodně v programu interpolována tabulkou a je zde možnost individuální kalibrace. U celkové navržené DPS již takové závažné problémy nebyly a práce postupovala již rychle. Hodnotím ji jako velmi zdařile navrženou, zvláště k její už značné složitosti. Po celkovém sestavení došlo k ověření komunikace s obslužným programem na mobilu umožňujícím dálkové vyčtení naměřených dat v nepřístupném terénu například jeskyní, aniž by obsluha musela ke stanici přímo dojít a vyčíst SD kartu. Jak jsem mohl zkontrolovat, řešení navržené Tomášem Bukvou je funkční a není problém s dosahem Bluetooth i 10 metrů. Změřená proudová spotřeba pro různé stavy je též menší jak u staršího řešení s Wi-Fi. Slabou stránkou práce je textové zpracování navrženého zařízení, kde nebyl kvůli jeho onemocnění v závěrečné fázi čas na doladění pravopisu a literatury. I tak jsem v navrženým řešením spokojen.
Zadání bakalářské práce se zaměřuje na návrh logovací stanice pro měření koncentrace CO v přírodním prostředí. Téma je aktuální, prakticky zaměřené a konstrukčně zajímavé, s potenciálem přinést využitelný výstup pro environmentální monitoring. Práce má přiměřený rozsah 36 stran a je logicky členěna do šesti kapitol, nicméně její zpracování vykazuje řadu formálních i obsahových nedostatků. Již na titulní straně je chybně uveden anglický překlad názvu jako „Semestral Thesis“ místo správného „Bachelor Thesis“. Přestože základní struktura je správná, celkové zpracování práce působí neuceleně a nedokončeně. Text obsahuje větší množství překlepů, gramatických a stylistických chyb, některé kapitoly zůstávají jen ve formě stručných poznámek (např. 4.1 a 5). V práci chybí odkazy na obrázky a tabulky, jejich popisky nejsou jednotné a často nejsou správně zařazeny do textu. Schémata nejsou kreslena jednotným stylem a někdy postrádají základní prvky, jako jsou popisy nebo spoje. Technická část práce je realizována – autor vytvořil funkční zařízení, ověřil jeho funkci měřením a ze zdrojového kódu je patrné že přidal možnost konfigurace pomocí externího souboru. Tuto funkcionalitu však v textu nezmiňuje. Popsaná oživovací část je velmi stručná, stejně tak chybí dostatečná dokumentace k vytvořené mobilní aplikaci. Ačkoliv autor prokázal schopnost praktické realizace funkčního zařízení, textová část práce působí neúplně a nedostatečně zpracovaně. S ohledem na splnění hlavních cílů, i přes výše uvedené výtky, doporučuji práci k obhajobě s hodnocením 60 bodů D.
eVSKP id 167818