BARTÍK, O. Sběr a zpracování dat s využitím mikrokontroleru ARM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Zadání bakalářské práce patřilo svým rozsahem mezi obtížnější. Během plnění zadání práce student nastudoval znalosti z oblasti mikroprocesorové techniky a měření vibrací. Student dále získal praktické zkušenosti při návrhu měřicí metody, implementaci a ladění firmwaru pro procesor třídy ARM Cortex M3. Pracoval iniciativně, samostatně a své dosažené výsledky prezentoval na pravidelných konzultacích. Body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student navrhl možné uspořádání měřicí úlohy, oživil jednotlivé HW komponenty a provedl měření vibrací i vyhodnocení dat. V závěrečné kapitole jsou zhodnoceny dosažené výsledky. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si ale v počátcích řešení práce nevhodně rozvrhl a pravděpodobně proto se ke konci práce dostal do časové tísně, kterou ale zvýšeným úsilím v závěru dokázal minimalizovat. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Předložené práci navrhuji hodnocení: velmi dobře - B.
Pan Ondřej Bartík ve své práci řešil problematiku sběru, předzpracování, ukládání a zobrazování dat získaných z piezoelektrických snímačů pomocí mikrokontrolérů ARM Cortex. Stěžejní část práce se týkala softwarové realizace. Náročnost zadání považuji za odpovídající požadavkům kladeným na úroveň bakalářské práce. Autor nejprve stručně popsal architekturu procesorů ARM a provedl průzkum trhu vývojových desek s procesory ARM Cortex M3. Na jeho základě zvolil pro realizaci projektu desku EFM34GDK3550 firmy Energymicro. Tato volba se však ukázala jako problematická, protože vývojová deska neumožňuje současnou funkci A/D převodníku a TFT displeje. Na popis vývojových desek navazuje popis softwarových vývojových nástrojů. Pro vlastní realizaci záznamníku dat si pan Bartík zvolil zaznamenávání informací z piezoelektrických snímačů vibrací pro diagnostiku rotačních strojů. Popsal možnosti využití A/D převodníku mikrokontroléru pro digitalizaci dat z piezoelektrických snímačů, návrh digitálních filtrů metodou bilineární transformace, výpočet rychlosti vibrací pomocí eulerovy integrace. Následuje popis softwarové implementace záznamníku včetně uživatelského menu a způsobu ukládání dat na SD kartu. Nakonec autor uvádí výsledky testování aplikace a uživatelský návod na práci se záznamníkem. K návrhu a implementaci záznamníku mám následující výhrady: 1. Na str. 26, poslední odstavec, autor uvádí: “je nezbytné před diskretizací použít antialiasing filtr, který potlačí všechny složky s frekvencí vyšší než frekvence vzorkování“. To je naprosto chybné tvrzení, protože by nebyl splněn vzorkovací teorém. V teoretickém případě může být frekvence vstupního signálu rovna maximálně polovině vzorkovacího kmitočtu. 2. Autor nestanovil požadavky na antialiasingový filtr s ohledem na dynamický rozsah zpracovávaných signálů. 3. Při popisu fungování aplikace autor používá naprosto nestandardní diagram (Obrázek 13 na str. 31). 4. Při popisu realizace uživatelského rozhraní se autor nezmiňuje o tom, jak byly potlačeny zákmity kontaktů tlačítek. Zadání práce považuji za splněné ve všech bodech. Poměr mezi částí práce převzatou z literatury a vlastním dílem pana Bartíka považuji za vyvážený.Po jazykové stránce však práce obsahuje větší množství netechnických vyjádření i překlepů. Některé obrázky jsou tak malé, že popis je bez lupy nečitelný (např. Obrázek 1 na str. 11). Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem navrhuji hodnotit bakalářskou práci pana Ondřeje Bartíka známkou dobře (C/78 bodů).
eVSKP id 73426