SYGERYČ, D. Optimalizace pulzního nabíjecího režimu olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Křivík, Petr

Student Bc. Daniel Sygeryč se ve své práci zabývá optimálním nastavením režimu pulzního nabíjení pokusných článků olověného akumulátoru. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 45 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část zahrnuje přehled používaných typů olověných akumulátorů, princip jejich činnosti a jejich konstrukcí. Dále se zaměřuje na popis používaných nabíjecích režimů s důrazem na metody nabíjení pulzním proudem. Praktická část práce je věnována popisu výroby experimentálních článků, měřicího pracoviště a 3 experimentů, ve kterých byli testovány 3 rozdílné pulzní nabíjecí režimy u 2 článků. Byl zde blíže studován vliv pulzního nabíjení zejména na změny kapacity článku a délku nabíjení v porovnání s nabíjením metodou konstantního proudu s napěťovým omezením. Pro speciální pulzní režimy, kde se během nabíjení zkracoval nabíjecí čas, resp. snižoval nabíjecí proud, bylo nutno upravit cyklovací program, což se nakonec povedlo. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na velmi dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky v oblasti optimalizace nabíjecího procesu olověného akumulátoru. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou pulzního nabíjení olověných akumulátorů. Práce je zpracována v rozsahu 45 stran včetně seznamu použité literatury, seznamu zkratek a obrázků. Práce je rozčleněna do šesti kapitol. V první kapitole se student zabývá úvodem do problematiky olověného akumulátoru, elektrochemickými reakcemi a jevy spojenými s jeho činnosti. Následující kapitola se věnuje problematice nabíjení a vybíjení olověného akumulátoru a možnosti pulsního nabíjení. V praktické části student popisuje výrobu experimentální elektrody. Vyhodnocení experimentů a výsledků je věnována experimentální část a závěr práce. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. K práci mám připomínky k nerozlišitelnosti nabíjecího a vybíjecího proudu v časových průbězích (buď znaménkem, nebo alespoň barvou), k chybějícím popisům os grafů 5.3, 5.8, 5.14, 5.18 potenciálu elektrod E a 5.11 proud I, použití anglického popisu obr. 2.2. Předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 74260