ŠTIBRANÝ, M. Řízený laboratorní zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Úkolem diplomanta pana Bc. Miroslava Štibraného bylo navrhnout a realizovat laboratorní zdroj s výstupním napětím 0 až 24 V a proudem do 1,5 A. Diplomant disponoval výbornými znalostmi z oblasti návrhu a konstrukce elektronických obvodů, práce s mikrokontroléry i tvorbě software. Pracoval iniciativně, samostatně, zodpovědně, dosažené výsledky konzultoval s vedoucím práce. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem navrhuji jako vedoucí hodnotit práci pana Bc. Miroslava Štibraného známkou A/95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Petyovský, Petr

Zadání této diplomové práce patřilo mezi obtížné. Jedním z důvodů je fakt, že zadání kombinuje znalosti z oblastí návrhu elektronických i regulačních obvodů. Mezi další požadavky zadání patřila fyzická realizace zařízení laboratorního stabilizovaného zdroje. Student prokázal znalosti všech uvedených oblastí, zadání práce bylo splněno a dosažené výsledky jsou obsaženy v textu a přílohách práce. Způsob řešení daného zadání svědčí o orientaci studenta v oboru a zvolené řešení lze označit za správné. Student nejprve v kap. 2 provedl rozbor možných řešení využívaných pro konstrukci laboratorních zdrojů a prezentoval jejich výhody a nevýhody. V kapitole 3 uvedl a doplnil požadavky zadání a zvolil vhodné řešení realizace laboratorního zdroje opírající se o koncepci zdroje s lineárním sériovým stabilizátorem s regulací napětí a proudu. Rozdělil celé řešení do jednotlivých bloků, jejichž popisu jsou věnovány další podkapitoly. Tato komplexní kapitola prezentuje vhodnou formou řešené problémy i diplomantova rozhodnutí, jak k realizaci celého návrhu laboratorního zdroje přistoupil. Kapitola 4 popisuje realizaci firmwaru pro mikrokontroler, který zajišťuje měření hodnot napětí a proudu, vystavení žádaných hodnot proudu a napětí na vstupy obou PI regulátorů realizovaných obvodově pomocí operačních zesilovačů. Mezi další funkce mikrokontroleru patří prezentace naměřených hodnot obsluze na LCD displeji a komunikace s nadřazeným systémem přes sériové rozhraní. Závěrečné kapitoly 5 a 6 jsou věnovány ověření funkcí realizovaného zdroje a uzavření problematiky. Student se při řešení zadání diplomové práce nedopustil žádných podstatných chyb, které by snižovaly úroveň práce. Přínos práce spatřuji primárně v popisu a realizaci modulárního zdroje jako celku, který představuje řešení, které bude případně možné v budoucnosti dále inovovat. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, text je psán ve slovenském jazyce a je vhodně rozčleněn do dostatečného množství samostatných kapitol, které umožňují dobrou orientaci čtenáře v textu. Všechny kapitoly mají dostatečný rozsah odpovídající jejich důležitosti, jen v kapitolách 3.6.3.3 a 3.6.3.6 věnovaných návrhu regulace napětí a proudu, postrádám diskuzi o způsobu volby parametrů obou PI regulátorů. V textu práce je naprosté minimum překlepů, což mimo jiné svědčí o důkladnosti, s jakou student k řešení diplomové práce přistoupil. Přiložené CD obsahuje krom textu práce také výrobní podklady DPS, firmware pro mikrokontroler a SW pro dálkové ovládání zdroje z nadřazeného PC. Finální zařízení mi bylo předvedeno a mohu tedy potvrdit funkčnost celého řešení i kvalitní zpracování výsledné realizace. Vzhledem k náročnosti úkolu a dosaženým výsledkům mohu zodpovědně konstatovat, že předložená práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomata a práci doporučuji k obhajobě. Studentovi navrhuji hodnocení diplomové práce stupněm: výborně - A.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 94272