BATEŠKO, T. Experimentální softwarový hudební nástroj, založený na granulární syntéze a její prostorové distribuci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Cílem práce bylo kompletně naprogramovat experimentální elektroakustický softwarový hudební nástroj; jeho experimentálnost měla spočívat v netradičním způsobu řízení parametrů granulární syntézy a její prostorové distribuce. Zadání práce bylo splněno – fungující aplikace spojuje granulární syntézu s možností interaktivní reprodukce pomocí osmi kanálů a pracuje na mobilní platformě i v rámci počítače. Přináší dále oproti původnímu plánu i konvoluční syntézu, a zejména množství i paralelně použitelných ovladačů na pomezí herních rozhraní, ovladatelných navíc i přes síť. Výsledkem je program se skutečně velkými možnosti pro interaktivní experimentální tvorbu ať už individuální nebo kolektivní. Jedná se tedy o zařízení, vhodné nejen k realizaci soudobé elektroakustické hudby, ale i v rámci výukového procesu. Vytváření nástroje i textu práce bylo průběžně konzultováno, student reagoval zejména na připomínky ohledně funkčnosti nástroje rychle a velmi invenčně, všechny poznámky vedoucího práce k textové stránce práce byly určitým způsobem zohledněny. Práce s literaturou i formální zpracování jsou na dostatečné úrovni, stejně tak kvalita jazyková (pokud ji může „nerodilý“ mluvčí posoudit).
Diplomová práce odpovídá formálním náležitostem a nevykazuje zjevné nedostatky. Pokyny pro vypracování zadání student dodržel. V prvních teoretických částech, které obsahuje kapitolu 2, se student zabývá popisem zvukových syntéz, prostorovému zvuku, jazyku Pure Data a komunikačním rozhraním. Tento teoretický vhled by mohl být na vyšší úrovni. Například podkapitola „2.4 Priestorový“ zvuk obsahuje jeden krátký odstavec. Od kapitoly 3 se ovšem student věnuje už vlastnímu návrhu software, který je založený na granulární syntéze s následným zpracováním konvolučním algoritmem a schopností nastavení prostorového rozložení zvuku. Software lez ovládat jak vzdáleně, tak prostřednictvím master patche v Pd. Celkově je práce na velmi dobré odborné úrovni a výsledný software kombinující obecně známe prvky je při aktuálním použití originální. Velmi zajímavé je především využití aplikace jako serveru s možností kolaborace více zařízení v reálném čase.
eVSKP id 118120