HOMOLA, M. Projekt hybridní elektroinstalace pro komerční objekt [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Cílem předložené bakalářské práce bylo zpracovat realizační projekt hybridní elektroinstalace pro komerční objekt (mateřská školka). Autor zpracoval teoretický úvod do projektování silových a datových rozvodů, popsal základní koncept automatizace elektroinstalace a tím naplnil první tři body zadání. Praktická část práce byla zaměřena na samotnou tvorbu projektové dokumentace. Tato část je také z pohledu zadání splněna, ale obsahuje značné množství nedostatků a nelze ji považovat za realizační dokumentaci, jak bylo definováno v zadání práce. Autor pracoval samostatně, konzultace probíhaly nárazově, což mělo vliv na celkovou kvalitu práce. V práci je značné množství překlepů a gramatických chyb, což také ovlivňuje celkový dojem. Práce splňuje požadavky na tento typ díla a doporučuji ji k obhajobě. Připomínky a poznámky k práci: 1. Není zřejmé, jak byla stanovena soudobost pro provoz elektrických spotřebičů - vysvětlete. 2. Hodnota hlavního jistícího prvku 32 A nebude pro objekt dostačující (viz. skladba spotřebičů a provozní požadavky). 3. Využití pouze jednoho rozvaděče není pro tento typ objektu vhodné. 4. V silové instalaci chybí přívody pro technologie, jako jsou odsavače par, ventilátory v soc. zařízeních a další. 5. U realizačního projektu je nutné mít i projekt LPS - nebyl zpracován. – Jaký je postup při návrhu LPS? 6. Byla využita nevhodná konfigurace video vrátného - vstup je pouze přes jeden vchod, což u školky není přípustné. 7. Nedostatečné osvětlení pracovních ploch v prostoru Varny. 8. Nejsou definovány výšky pro umístění zásuvek a jejich zabezpečení v prostorách heren (požadavek dle normy pro místnosti s dětmi). 9. Chybí přívody pro pracovní desku ve středu Varny. 10. Chybí elektroměrový rozvaděč.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Janík, Daniel

Předložená bakalářská práce pana Michala Homoly se zabývá návrhem hybridní elektroinstalace objektu mateřské školy včetně kompletní výkresové dokumentace ve stupni pro realizaci stavby. Teoretická část popisuje požadavky na elektroinstalaci a na připojení k distribuční síti, používané přístroje a prostředky v elektroinstalaci, vybrané prvky systémové instalace. Práce se také po teoretické stránce věnuje problematice ochrany proti úderu blesku. Kapitoly jsou řazeny v logickém sledu a navazují na sebe, ale práce v této části je zpracována velmi povrchně a obsahuje množství technických nepřesností, například: - „podzemní připojení“ - „U všech pevně připojených jednofázových spotřebičů do příkonu 2000 VA není potřeba jištění.“ - „spínavý zdroj“ Praktickou část práce tvoří projektová dokumentace. Praktická část je vypracována průměrně a rovněž vykazuje množství nedostatků. - Vzhledem k energeticky náročným technologiím v přízemí budovy by bylo vhodnější zde umístit samostatný rozváděč a druhý pro patro. - V návrhu je nedostatečný počet zásuvkových vývodů – v lehárně pouze jeden, v herně tři. V šatně učitelek není zásuvka ani jedna. V ostatních místnostech v přízemí je počet zásuvkových vývodů také velmi malý. - U některých pevně připojených spotřebičů chybí přívod. - V návrhu zcela chybí vzduchotechnika nebo odtah par, což je u těchto provozů nutné. - V přízemí není jediná datová zásuvka, pouze jedna pro telefon, v patře jsou datové zásuvky pouze v kancelářích, chybí zde zmínka o případné plánované WiFi. - Přesto, že je v půdorysu zakreslen výtah, tak z hlediska elektrické přípravy není řešen. - V technické zprávě není vhodně zpracovaná energetická bilance, je zde pouze výpis spotřebičů s typickými příkony, které jsou v některých případech chybné. - Okruhy lednic a mrazáků by bylo vhodné rozdělit mezi více proudových chráničů. - Chybí elektroměrový rozváděč a HDS. Po jazykové stránce práce vykazuje velké množství překlepů a pravopisných chyb a jeví se, že byla práce psaná v časovém presu, což snižuje její kvalitu. Autor místy nepoužívá trpný rod a objevují se výrazy jako „v našem případě“, „abychom byli schopni“, což by se v bakalářské práci nemělo vyskytovat. Úvod a závěr místo úvodu do problematiky a stanovení cílů práce a závěrů obsahuje jen stručný soupis toho, co bude a bylo uděláno. Zdroje se na konci odstavců uvádějí před tečkou. Práce obsahuje pouze 13 zdrojů, které jsou z poloviny závěrečné práce studentů a katalogy výrobců použitých prvků. Přes výše uvedené výhrady konstatuji, že bylo zadání splněno a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením C 70 b.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 134936