CHEVALIER, S. Zdroj proudu pro měřicí účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Patočka, Miroslav

Student se v rámci diplomové práce zabýval vývojem výkonového zdroje konstantního proudu 5A, 1000V, 5kW pro speciální měřicí účely. Zdroj byl vyvíjen ve spolupráci s konkrétní firmou. Během vývojových prací student samostatně navrhl obvodově i konstrukčně jak výkonovou tak řídicí část měniče. Samostatně navrhl, osadil a oživil desky plošných spojů, vlastnoručně vyrobil všechny výkonové transformátory, filtrační tlumivky, měřicí bočníky proudu a podílel se na vlastní stavbě celého zařízení. Velmi iniciativně se podílel na oživování a experimentálním ověření parametrů vyrobeného měniče. Během všech prací student postupoval velmi samostatně a iniciativně a prokazoval široké znalosti z oblasti výkonové elektroniky, řídicí elektroniky i všeobecné elektrotechniky.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Vorel, Pavel

Diplomová práce se zabývá konstrukcí výkonového DC/DC měniče s vysokým výstupním napětím. Pozornost je věnována volbě koncepce, teoretickému návrhu, praktické realizaci i ověření funkčnosti. Hodnocení odbornosti práce: Z práce je patrná dobrá orientace diplomanta v problematice. Myšlenkové postupy při volbě koncepce i při samotném návrhu a následné realizaci svědčí o dobrém zvládnutí teoretického rámce problematiky a také o schopnostech při překonávání potíží spojených s realizací výkonových DC/DC měničů. Zde byla obtížnost přitom ještě zvýšena díky konstrukci vysokonapěťového zdroje. Z odborného hlediska je tedy práce opravdu na dobré úrovni. Zadání považuji za poměrně obtížné z teoretického hlediska a rovněž realizace byla velmi pracná. Doložené experimentální výsledky přitom dokazují úspěšné zvládnutí vytčených úkolů. Diplomant při řešení opravdu prokázal inženýrské schopnosti. Hodnocení stylistického a jazykového zpracování: Členění práce do jednotlivých kapitol je logické a účelné. Pouze kapitolu 3 věnovanou popisu přejatých informací o některých metodách snímání proudu považuji za dost nelogicky vloženou a snad i zbytečnou. Ke stylistickému zpracování bych měl jisté výhrady - text by na mnoha místech mohl být napsán výstižněji, např. v kap. 4.1.2 při popisu činnosti použitých budičů. V práci je také dost překlepů, chybějících mezer, čárek v souvětích atd. Vyskytují se zde občas i nesmyslná slova, jež se do práce dostala omylem (automatické opravy textového editoru Word). Nejvíce však formální úrovni práce škodí hrubé gramatické chyby - např. "diody vydrželi" apod. Je velká škoda, že tyto nedostatky podrývají důvěru čtenáře ve věrohodnost práce, která je přitom odborně na tak vysoké úrovni. Přes uvedené pouze formální nedostatky považuji práci za kvalitní, doporučuji ji k obhajobě a navrhuji hodnocení "výborně". V Brně, dne 29. 5. 2015 Pavel Vorel

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 86937