LEFLER, P. Optimalizace operačního systému s jádrem Linux pro zařízení napájené z akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bc. Přemysl Lefler měl ve své práci za úkol provést optimalizaci spotřeby jednodeskového počítače Raspberry Pi. Student svou práci rozdělil do logických, na sebe navazujících celků. Práce začíná teoretickým popisem problematiky a výběrem linuxových distribucí pro zjištění spotřeby ve stavu bez uživatelského zásahu. Student dále pokračuje návrhem optimalizací operačního systému pro nižší spotřebu. Provedené zásahy jsou následně změřeny a porovnány s původním stavem. V závěru práce student navrhl a otestoval spotřebu pro modelový scénář. Student k řešení práce přistupoval svědomitě a postup pravidelně konzultoval. Oceňuji také samostatnost a kreativní přístup při řešení diplomové práce. Práci hodnotím jako výbornou a navrhuji hodnocení A/95 bodů.
Výstupem práce je zhodnocení možností snížení spotřeby jednodeskového počítače Raspberry Pi. Pro snížení spotřeby byly provedeny softwarové úpravy tří linuxových distribucí. Dále byla provedeno snížení spotřeby pomocí externího mikrokontroléru. Všechny provedené úpravy a jsou dobře popsány a jsou tak reprodukovatelné. Technická úroveň práce je vyhovující. Taktéž formální úroveň a rozsah textu. Použitá literatura je vhodně zvolena. K práci mám tyto méně závažné připomínky. U všech grafů, které zobrazují naměřenou spotřebu zařízení, je vhodné výsledky aproximovat křivou. Hodnoty v grafech se překrývají a v některých případech nelze pozorovat, jak se spotřeba zařízení mění v čase. Obrázky 5.3, 5.8. a 5.14 zobrazují nárůst spotřeby z důvodu vyšší teploty procesoru. Jedná se o testovaci scénář při maximální zátěži. Zde postrádám vynesení aktuální teploty procesoru do grafu, aby bylo možno odečíst mezní hodnotu, při které začne spotřeba stoupat. Obrázek 5.4 je zbytečný, protože vynesené hodnoty jsou konstantní. Závěr: Práce splňuje zadání. Realizované postupy pro snížení spotřeby jsou dobře zdokumentovány. Práce je využitelná v praxi při volbě operačního systému pro jednodeskový počítač Raspberry Pi. Zejména se jedná o nasazení, kde se předpokládá krátkodobé plné zatížení procesoru.
eVSKP id 133446