STEINER, D. Komparace formantů samohlásek s formanty strunných a dechových nástrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Student měl za úkol porovnat formanty vokálů a hudebních nástrojů. Samostatně si zabezpečil nahrávání mužských hlasů a hudebních nástrojů flétny, klarinetu, fagotu, houslí a violoncella. V teoretické části práce zvládl solidně nastudovat problematiku lidského hlasu, mechanicko-akustických vlastností hudebních nástrojů a jakosti zvukového spektra. Správně objasňuje způsob výpočtu FFT a velmi podrobně výpočet lineárního prediktivního kódování. Samostatně si v prostředí MATLAB upravil kódy pro výpočet těchto parametrů. Student prošel detailně naměřené parametry a precizně vyhledal shody mezi lidskými hlasy a nástroji, porovnal svá měření s jinými projekty, kde byly měřeny tytéž parametry. Popsal míru shody i rozpory, snažil se dedukovat příčinu odlišných výsledků. Během semestru byl aktivní, prokázal i schopnost pracovat s odbornou literaturou, nejen knihami, ale i články věnovanými aktuálnímu stavu v oboru. Práce je precizní, má kvalitní formální úpravu a velmi dobrou jazykovou úroveň. Otázka k obhajobě: Které mechanické vlastnosti violoncella a fagotu způsobují, že je jejich spektra obsahují lokální maxima blížící se formantům samohlásek „o“ a „u“?

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Musil, Jaroslav

Průvodní dokument bakalářské práce je dobře zpracován včetně obrázků, tabulek, grafů, nezbytných odkazů na použitou literaturu a vysvětlení použitých zkratek. Jednotlivé části na sebe logicky navazují, od úvodní teorie přes měření, jeho vyhodnocení až po závěr, ve kterém je celá práce vyhodnocena. V textu se místy vyskytují překlepy, stylistické a pravopisné chyby, např. hned v úvodu: „Zároveň je kapitola věnována vysvětlením a popisem typů analýz…“. V některých částech dokumentu se odkazuje na obrázky, které jsou vloženy až v další kapitole. Kapitola 3 je nazvána “Výsledky měření“, přičemž obsahuje i vlastní měření a vyhodnocení, tedy mohla být systematičtěji rozdělena. Nahrávání vzorků hlasů a nástrojů je popsáno v příslušné kapitole, nicméně mohlo být detailněji zpracováno, podobně mohla být uvedená i frekvenční charakteristika použitého měřícího mikrofonu a její korekce. Pro lepší komplexnost by byl vhodný i screenshot pracovního prostředí programu Cubase a jeho verze. Zpracování dat i analýza výsledků byly provedeny velice pečlivě, velmi kladně hodnotím srovnávání s odbornými články a publikacemi. Nelze také neocenit průběžné studentovy osobní názory a zhodnocení získaných výsledků srovnání analýzy zpěvních hlasů a hudebních nástrojů. V závěru student správně vyhodnotil vhodnost použití určité metody pro zpěvní hlas a pro hudební nástroje. Také zde dobře srovnává podobnost mezi jednotlivými zpěvními hlasy a hudebními nástroji, což je cílem projektu. V posledním odstavci závěru je velice inspirativní pobídka k pokračování v této práci s více hlasy, nástroji a dalšími artikulačními i jinými parametry. Studentovi Dominiku Steinerovi uděluji celkový počet 97 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 159262