NAIDER, J. Elektrické vlastnosti alternativních kapalin pro elektrotechniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Obsah teoretická části plně koresponduje se zadáním diplomové práce a diplomant se věnuje rozdělení, vlastnostem a současnému stavu elektroizolačních kapalin, zejména pak přírodním organickým esterům a olejům. V podobném duchu je zpracována i experimentální část, v rámci které se pan Naider soustředil na sledování teplotních závislostí složek komplexní permitivity, rezistivity a průrazného napětí alternativních elektroizolačních kapalin či jejich složek. Studentova aktivita byla rozložena v průběhu akademického roku velmi nerovnoměrně a intenzita pracovní činnosti se silně zvyšovala s blížícím se termínem odevzdání práce, což není neobvyklé. I přesto mohu konstatovat, že panu Naidrovi, jako studentovi kombinované formy studia, se podařila velmi dobře skloubit jeho vlastní pracovní činnost s vypracováním diplomové a společně jsme se v nepravidelných intervalech v odpoledních hodinách či o sobotách potkávali v laboratořích. Úroveň stylistického vyjadřování v některých částech práce mírně pokulhává, což je z největší pravděpodobnosti způsobeno překladem zahraničních literárních zdrojů, zejména publikace „50 Yaers in th Development of Insulating Liquids“, ze které student vycházel. V práci se vyskytuje rovněž větší množství pravopisných chyb, na jejichž přítomnost byl autor v průběhu vypracování upozorňován. Občas mi přišlo, jakoby diplomant vůbec nerespektoval shodu podmětu s přísudkem a při následných korekcí napáchal ještě více dalších chyb. Autor se rovněž nevyvaroval drobným věcným a typografickým nedostatkům, na jejichž odstranění již nebyl v závěru semestru čas. Práci by určitě neublížilo, kdyby některé části, jak teoretické, tak i praktické byly zpracovány podrobněji a matematická interpretace byla doplněna hlubším fyzikálním rozborem možných jevů, odehrávajících se v kapalinách. I přes uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě.
Práce se zabývá problematikou elektroizolačních kapalin, se zaměřením na moderní materiály, biologicky odbouratelné a vstřícné životnímu prostředí. V souladu se zadáním úvodní teoretická část obsahuje poměrně rozsáhlou rešerši klasických i moderních elektroizolačních kapalin, včetně uvedení jejich základních vlastností a případných aplikačních oblastí. Za přínosnou pro rychlou orientaci v elektroizolačních kapalinách považuji v práci uvedenou převzatou Tab. 1.6. Následující teorie elektrické vodivosti kapalných izolantů a polarizačních dějů, vycházející v práci z české odborné literatury, je popsána srozumitelně a v dostatečném rozsahu. Praktická část práce obsahuje základní popis měřicích zařízení, testovaných vzorků a jsou zde uvedeny výsledky měření reálné části komplexní permitivity, ztrátového činitele, rezistivity a elektrické pevnosti testovaných vzorků, včetně teplotních a napěťových závislostí. Vyhodnocení provedených měření je v dostatečném rozsahu uvedeno v kap. 2.6. K práci mám následující připomínky: Gramatická úroveň práce je velice slabá, mnohdy ovlivňuje i srozumitelnost textu. Jen pro ilustraci uvádím na str. 3 …..vyplívá .., str.6 Studie ukázali….. Tab. 1.3. – chybná jednotka u měrného odporu a nejasný zápis hodnoty odporu. Str. 13 – uvádíte polyolefiny jako nenasycené uhlovodíky s dvojitou vazbou. Kde tuto vazbu naleznu na Obr. 1.5.? Str. 16 – zde i dále v textu používáte pojem „dielektrická pevnost“. Platí i pro izolanty? Tab. 1.7. na str. 28 uvádí relativní permitivitu materiálu Gamb. O jaký materiál se jedná? Str. 34, kap. 2.1. Měřící pracoviště? Str. 37 .., kde U je napětí měřené kapaliny, … ? Str. 37 Přístroj obsahuje 18 zkušebních norem, … ? Str. 44, Obr. 2.14 a 2.15. Chybný popis osy y. Str. 45, Tab. 2.2. Název tabulky neodpovídá obsahu. Konstanta A nemá rozměr? Str. 47 – jak lze rovnici (54) upravit do tvaru (55)? Str. 47 - kap. 2.6 Vyhodnocení měření. - Uvedená tvrzení o změnách relativní permitivity v řádu desetin a tisícin nelze ověřit. Pokud tyto změny permitivit uvádíte ve vyhodnocení měření, tabulky naměřených hodnot měly být v práci uvedeny (např. v příloze). Stejně tak pro tvrzení o největším ztrátovém činiteli u MEŘO chybí vynesená závislost pro tento materiál na Obr. 2.10. Str. 52. V seznamu Symbolů, veličin a zkratek je chybně uvedená jednotka (resp. není žádná) u A, A´, a, o. Přes uvedené připomínky diplomant splnil požadavky zadání diplomové práce v plném rozsahu, provedená rešerše vlastností materiálů i naměřené výsledky jsou přínosné pro další rozvíjení dané problematiky.
eVSKP id 85750