STRNADEL, J. Využití termovize při detekci defektních panelů ve fotovoltaických systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem studenta v diplomové práci bylo seznámit se s funkcí termokamery a její možností využití v oblasti defektoskopie. Při dlouhodobém sledování klimatických podmínek fotovoltaického systému monitorovat rozložení teploty na povrchu solárních panelů a stanovit vliv na míru degradace testovaného panelu. Student Bc. Jan Strnadel stanovil metodiku dlouhodobého sledování teplotního rozložení na povrchu panelu při reálných klimatických podmínek při souběžném monitorování elektrických vlastností solárního panelu pro stanovení míry degradace, kterou závěrem určil. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce má značný význam pro sledování vlastností křemíkových krystalických solárních článků. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou Velmi dobře
Diplomová práce splňuje požadavky zadání a doporučuji jí k obhajobě. Student se zde věnuje bezkontaktnímu, nedestruktivnímu měření solárních panelů pomocí termovize. Jednotlivé kapitoly na sebe racionálně navazují. V první části student popisuje základní principy fotovoltaického článku spolu s návaznou částí týkající se struktury fotovoltaického modulu. Poté se zabývá klimatickými vlivy a samotnou diagnostikou. Praktická část popisuje použitou termokameru a samotné meření spolu s vyhodnocením. K předložené práci mám však několik výhrad. V diplomové práci jsou drobné gramatické chyby. V obrázcích jsou míchány anglické a české popisy přičemž kvalita některých obrázků je velmi špatná. Postrádám bližší popis parametrů termokamery VarioCAM HR (teplotní rozsah, teplotní citlivost, která je velmi důležitým parametrem...). Bylo by také vhodné uvádět nastavenou velikost emisivity, zmiňujete se pouze o jejím nastavení. Na přiloženém CD je přiložen pouze vlastní text diplomové práce, očekával bych přiložené m-file a funkce vytvořené v prostředí Matlab spolu s několika termogramy pro ověření funkčnosti. Odborná úroveň diplomové práce ukazuje na velmi dobré znalosti této problematiky. Student zde ukázal velmi dobrou orientaci jak v teoretické tak praktické části. Přes výše uvedené nedostatky hodnotím práci známkou B při zodpovězení všech otázek k obhajobě.
eVSKP id 57434