SOLAŘ, J. Lokalizace železitých nanočástic ve vnitřních organelách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student si zvolil náročné téma, které zahrnuje více oblastí - od náročného studia biologicko-technických základů zkoumané oblasti, přes techniku měření, až po hodnocení a zpracování rozsáhlých dat. Celé téma se dalo pojmout jen v základní míře. Student se však problematiky ujal zodpovědně a tématu se věnoval po celou dobu, dalo by se říci, že nadstandardně. Ve výsledku tak představil velice rozsáhlou práci, která v celku přesahuje rozsah bakalářské práce a spadá z části do oblasti vědecké činnosti. Již výborně zpracovaná, rozsáhlá, rešerše s hojným využitím desítek publikací svědčí o pochopení zkoumané problematiky. Student věnoval nadmíru času přípravám experimentů a samotným experimentům, ať už se jednalo o testování nových fluorescenčních barviv na různých vzorcích buněk nebo o samotné experimenty zaměřené na lokalizaci buněčných struktur a železitých nanočástic. Celá laboratorní práce je doplněna průběžnými výsledky, ukázkami a komentáři. V další části student představuje programové vybavení, které vytvořil za účelem zpracování rozsáhlých dat a ke statistickému hodnocení lokalizace buněčných struktur fluorescenční metodou a železitých nanočástic. Výsledky jsou v závěrečné části podány formou tabulek a komentovány. Práce je po formální stránce také na výborné úrovni. Vytknout autorovi ale musím stylistiku psaní v popisu praktické části, časté gramatické chyby a někdy až hovorový styl použitý při psaní. Student se také méně zaměřuje na popis metody zpracování a metody hodnocení snímků. To však neubírá na celkové kvalitě celé práce. Tu hodnotím zejména z důvodu rozsáhlé experimentální práce vykonané studentem stupněm A.
Předkládaná práce se zabývá využitím experimentálně vytvořených železitých nanočástic pro vizualizaci mezenchymálních kmenových buněk. Práce má výrazně experimentální charakter a její obsah prozrazuje, že student práci věnoval mnoho úsilí a času. Teoretická část práce čerpá z bohaté literární rešerše a navržené metodiky vypovídají o studentově porozumění principům značení buněčných organel fluorescenčními indikátory. Obsah práce splňuje zadání v celém rozsahu, navíc ho rozšiřuje, a z hlediska obsahu hodnotím práci jako vynikající. Kvalitní experimentální výsledky by však mohly být v budoucnu lépe zhodnoceny z hlediska formálního zpracování a interpretace dosažených cílů. Výhrady mám k třem dílčím oblastem: (a) Navržený program pro hodnocení překryvu prostorové distribuce jednotlivých fluorescenčních indikátorů by měl ukazovat v jednom okně všechny barviva, nikoliv každé ve vlastním okně. Dále by měl mít uspořádána tlačítka intuitivně a tak, aby byla maximalizována velikost zobrazovacího okna. (b) Ve většině kapitol chybí některá forma souhrnu dosažených výsledků a dokumentace vyvození závěrů z těchto souhrnů. Očekával bych více tabulek, souhrnů a blokových schémat, která by objasňovaly myšlenkový postup, jimiž autor došel ke korektním závěrům, a které by sjednocovaly jednotlivé kroky v dílčích experimentech. (c) Gramatická stránka práce je nevyhovující: pro stejnou veličinu je použito několik zkratek, práce obsahuje mnoho netechnických termínů a to i v oblasti, u kterých to nelze zdůvodnit překladem z anglických novotvarů, chybí odkazy na obrázky a tabulky v textu práce, text je zvlášť v posledních kapitolách plný hrubek. I přes uvedené výtky si však práce zachovává srozumitelnost a lze ji považovat za vynikající experimentální práci.
eVSKP id 72868