FOLWARCZNÁ, T. STANOVENÍ PROBIOTIK V KOSMETICKÉM PRODUKTU POMOCÍ POLYMERÁZOVÉ ŘETĚZOVÉ REAKCE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Smetana, Jan

Cílem předložené bakalářské práce bylo identifikace probiotik pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) v komerčním kosmetickém produktu. Práce je rozdělena na teoretickou a experimentální část. Teoretická část přehledně shrnuje současné poznatky v dané problematice a je logicky dobře členěna. Experimentální část přehledně prezentuje výsledky molekulárně-genetických analýz, které zahrnovaly zvládnutí základních technik nezbytných pro práci v molekulárně biologické laboratoři, tj. technika izolace a kvantifikace DNA, která může být uchována nebo využita pro další aplikace, např. pro PCR. Využití této techniky v kombinaci se specifickými primery vedlo k identifikaci bakteriální DNA rodu Lactobacillus ve dvou komerčních kosmetických přípravcích, které ve svém složení deklarují přítomnost probiotik. Závěrečná diskuze získaných výsledků je na vysoké úrovni a společně s rozsáhlou literární rešerší a logickým uspořádáním experimentů svědčí o autorčině erudici v daném tématu. Závěrem lze konstatovat, že předložená práce splňuje všechny formální i praktické náležitosti kladené na diplomovou práci a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Langová, Denisa

Předložená práce se zabývá izolací bakteriální DNA z kosmetických výrobků a její analýze pomocí PCR. Teoretická část je zpracována přehledně a v dostatečném rozsahu. Literárních zdrojů je velké množství a jsou kvalitní, avšak ne všechny jsou správně citovány. Studentka zvládla techniky molekulární biologie a výsledky byly přehledně sepsány. Cíle práce byly splněny. Z formálního hlediska obsahuje práce minimum překlepů, typografických a gramatických chyb. V práci však chybí odkaz na některé tabulky a obrázky v textu. Popisky v Obrázku 1 jsou příliš malé. Z věcného hlediska nesouhlasím s tvrzením v kapitole 2.3, kde studentka uvádí, že symbiotika jsou sloučeniny. V práci studentka pracuje s termínem postbiotika, ale tento termín není v práci pořádně definován. V kapitole 2.7.4.3 studentka uvádí pouze teplotu jako faktor, který ovlivňuje PCR. V kapitole 3 studentka uvádí, že byl krém Ryor použit jako pozitivní kontrola, ale neuvádí v jakém smyslu. Experimentální část práce je poměrně stručná, ale je přehledně a logicky členěná. V kapitole 4.4 studentka uvádí, že byla použita kultura Lactobacillus plantarum k izolaci DNA, ta měla být využita v PCR jako pozitivní kontrola. Bohužel není uvedeno sbírkové číslo mikroorganismu ani přesný postup izolace (studentka pouze zmiňuje izolaci pomocí fenolové extrakce), navíc ve všech výsledcích uvádí jako pozitivní kontrolu DNA pocházející z Lactobacillus pentosus. Výsledky byly podrobně diskutovány. V diskuzi by bylo dobré zmínit, jakým způsobem kvalita izolované DNA ovlivnila průběh samotné PCR. Výše uvedené nedostatky významně nesnižují kvalitu předložené práce, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 131386