NOVOTNÝ, Z. Využití parkovacího domu jako energetického zdroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Paar, Martin

Bakalářská práce Zdeňka Novotného se zaměřuje na vyhodnocení parkovacích domů v městě Brně z pohledu využití zaparkovaných elektromobilů (EV) jako velkého úložiště. Práce se skládá z 5 hlavních částí, v teoretické části od konceptu vehicle-to-grid (V2G), bezdrátového nabíjení, přes typy nabíjecích systémů pro EV až po koncepty parkovacích domů s využitím na energetické účely a v praktické části s vyhodnocením vybraných parkovacích domů. Část zabývající se konceptem V2G pokrývá od přehledu výrobců, kteří oznámili, že tento koncept vyvíjí či testují nebo efekty na baterii vozidel. Práce také obsahuje oblast bezdrátového nabíjení EV, která by mohla zjednodušit řešení hromadného připojení EV k nabíjení. Následující dvě kapitoly se věnují na standardní kontaktní nabíjení i s pokrytím oblasti nabíjecích stanic pro nákladní vozidla a přehledu již řešených konceptů parkovišť pro energetické účely z literatury. Praktická část nejdříve mapuje parkovací domy v městě Brně a na základě poskytnutých dat ze strany provozovatelů těchto parkovacích domů byla vyhodnocena teoretická energetická kapacitu na základě predikovaného rozvoje elektromobility v České republice v budoucích letech. V závěru následně bylo provedeno celkové zhodnocení. Diplomant v průběhu zpracování práce průběžně konzultoval a také průběžné výsledky publikoval na studentské konferenci EEICT. Na práci je vidět snaha diplomanta pokrýt do hloubky řešené oblasti, jako nedostatek práce lze označit uvažování teoretického maxima dané obvyklým maximem nabíjení vozidel. Pro realističtější výstupy kapacity by se tyto údaje musely napojit na charakteristiku chování uživatelů při provozu a nabíjení EV. Dále také nebylo promítnutí výše uvedené bezdrátové nabíjení do konečných výpočtů. I tak diplomant provedl jak kvalitní rešerši dané oblasti i patřičné vyhodnocení dostupných dat od provozovatelů parkovacích domů. Také musím ocenit diplomantovu samostatnost při získávaní podkladů, tak kreativitu následném zpracování. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání i grafické zpracovaní je výborné úrovni, proto doporučuji k obhajobě a hodnotím 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Baxant, Petr

Student Zdeněk Novotný ve své bakalářské práci řeší problematiku využití parkovacích domů jako potenciálních energetických systém, resp. jejich integrační součást. Téma je velmi aktuální a zasahuje sektor dopravy a energetiky a přispívá k pochopení rychle nastupující technologie elektrických vozidel. Přestože elektromobilita je poměrně starou a prověřenou technologií, až v posledních letech se přistoupilo k jejímu komplexnímu rozvoji. Určité faktory rozebírá i student ve své práci a zaměřuje se hlavně na funkcionalitu oboustranného nabíjení vozidel V2G popř. jeho zjednodušenou variantu jednostranného řízeného nabíjení V1G, resp. G2V. Práce je velmi obsáhlá a to zejména díky široké rešeršní části a velkému množství přílohového materiálu. Nicméně hlavní část práce, která měla analyzovat využití konkrétních parkovacích domů je svým způsobem právě na úrovni bakalářské práce, což je v pořádku. Není na první pohled zřejmé, jaká byla vstupní data pro analýzu, i když v textu na straně 55 zmínka o vstupních datech je. Čekal bych nějakou vstupní přehledovou tabulku, kde bude uvedena kapacita parkovacích domů, obsazenost a průměrné délky stání, popř. jiné ukazatele. Částečně se dají tyto data dohledat v jiných tabulkách. Je těžké ověřit postup, jak student k některým číslům došel. Není zřejmé, zda se v parkovacích domech vyskytují stále noví uživatelé anebo stále stejní uživatelé. V další části se student věnuje úvahám nad využitelnou kapacitou nabíjení a vybíjení v závislosti na využití parkovacích domů. K tomu je doloženo řada grafických výstupů v příloze a číselné hodnoty v tabulkách v textu. Kladně lze hodnotit velmi rozsáhlou rešerši informací jako o V2G (V1G) systémech, tak obecně o elektromobilitě a detailně o bezdrátovém nabíjení, které se jeví jako jednou ze zajímavých variant pro budoucí bezobslužné nabíjecí systémy nebo dokonce průběžné nabíjení za jízdy. V rámci závěru práce považuji za zbytečné opakovat již řečené (úvod závěru – první dva odstavce). Užitečný závěr je však smrštěn na dvě čísla o nabíjecím a vybíjecím výkonu. Další informace se čitatel v závěru nedozví a omezuje se na opakování již řečeného. Očekával bych informace o akumulačních kapacitách, regulačních kapacitách (disponibilitě energie a to např. v létě a v zimě a popř. ve dne a v noci a v časovém scénáři predikce do roku zde uvažovaného 2040. V práci vidím velký potenciál, ale bude třeba dokonaleji zvládnout řetězec zpracování dat od zdroje až po výsledné hodnoty, které bude energetika pro další rozvoj potřebovat. Pouhé výkonové informace stačit nebudou. Přes uvedené nedostatky hodnotím práci jako velmi zdařilou a doporučuji ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159544