ONDRÁČEK, R. PDU s funkcí měření spotřeby pro jednodeskové počítače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, Václav

Student zejména v průběhu zimního semestru udržoval dosti důsledně tzv. rádiový klid a neinformoval mě o aktuáním dění v souvislosti s řešením projektu, což se v závěrečné etapě řešení projektu zlepšilo. Neplánovaně tak vlastně prokázal i schopnost samostné práce. Realizační výstup se i přes tyto obtíže podařilo úspešně dokončit. V tomto směru nebývá než litovat nedostatku času k náležité revizi technické zprávy, která do určité míry kazí celkový dojem z jinak dle mého názoru velmi dobře zvládnutého technického řešení. S přihlédnutím k těmto i výše uvedeným skutečnostem navrhuji souhrnné hodnocenís tupněm B - velmi dobře, 80 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem této bakalářské práce byl návrh a fyzická realizace napájecích jednotek pro jednodeskové počítače s možností vzdálené správy. Teto záměr je možno rozdělit do několika dílčích části, které spolu úzce souvisí: návrh obvodového zapojení na úrovni desky plošných spojů, implementace firmware k zajištění požadované funkcionality a využití technologií pro vzdálenou správu zařízení. Některým z těchto aspektů, konkrétně lze zmínit obvodvý návrh a problematiku desek plošných spojů, ze na naší fakultě nevěnuje až taková pozornost. Student si tedy v mnohém musel doplnit svoje znalosti, což mělo nepochybně vliv i na vyšší náročnost zadání. Výsledné řešení po technické i funkční stránce plně vyhovuje požadavkům zadání. Coby jisté rozšíření lze spatřovat vytvoření informačního systému umožňujícího vzdálenou správu i několika těchto napájecích jednotek. Nelze opomenout ani fakt, že vznikly postupně tři různé verze prototypu napájecí jednotky, kde se podařilo odstranit dílčí technické nedostatky.
Práce s literaturou Literaturu si student zajiťoval vlastními silami. Bohužel její finální výběr se mnou nebyl díky dokončování technické zprávy na poslední chvíli detailněji konzultován. Použití některých informačních zdrojů je tak přinejmenším diskutabilní.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace V období zimního zemestru jsem postrádal ze strany studenta prakticky jakoukoliv komunikaci či informování po postupu prací. Zřejmě pracoval samostatně, avšak nepovažoval za důležité vedoucího o aktuálním stavu informovat. Tudíž jeho aktivitu v tomto období nelze blíže posoudit. Prakticky veškerá a navenek patrná aktivita studenta včetně komunikace s vedoucím práce byla pak soustředěna do období necelých dvou měsíců před stanoveným termínem odevzdnání práce. Zde proběhlo několik konzultací zaměřených na technické aspekty obvodového řešení realizačního výstupu.
Aktivita při dokončování Dokončení realizačního výstupu a především technické zprávy probíhalo doslova na poslední chvíli, nicméně stanovený termín se podařilo naštěstí stihnout. Díky zvýšenému úsilí ze strany studenta vznikly ve finále celkem tři revize hardwarového řešení přípravku (napájecí jednotky), kdy se podařilo odladit technické nedostatky a výsledné zařízení je tak plně funkční. Bohužel v případě technické zprávy, která jinak celý proces zrodu realizačního výstupu obstojně dokumentuje, již nebylo možno do její finální podoby promítnout veškeré moje připomínky vznesené z pozice vedeoucíhoa odstranit tak některé přetrvávající nedostatky.
Publikační činnost, ocenění Vedle technické zprávy mi není znám vznik žádných dalších publikací v návaznosti na tento projekt, stejně tak jako zisk souvisejících ocenění.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Růžička, Richard

Autor předkládá velmi kvalitní realizační výstup, překračující požadavky zadání, přičemž rozšíření zvyšuje užitnou hodnotu systému. Slabinou práce je technická zpráva, která obsahuje některé zbytečné části a problematicky pracuje se zdroji, na druhou stranu je v částech, pojednávajících o vlastním návrhu a řešení, zpracována pečlivě. Protože se jedná o bakalářskou práci, v mých očích při hodnocení převažuje složka kvalitního realizačního výstupu a přikláním se k hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání bylo průměrně náročné, odpovídá bakalářské práci. Vyžaduje fyzický realizační výstup ve formě desky s elektronikou, což lze v kontextu bakalářského studia na FIT považovat za jistý aspekt náročnost.
Rozsah splnění požadavků zadání Řešitel zadání rozšířil o některé prvky, například správu uživatelů zařízení s různými druhy oprávnění a jejich autentizaci.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva je velmi rozsáhlá. Čítá 60 stran bez příloh a úvodních listů, obsahů a přehledů. Ne všechny části považuji za užitečné.
Prezentační úroveň technické zprávy 65 Práce obsahuje všechno podstatné, je logicky členěna, ale některé části bylo zbytečné do ní začleňovat. Například části 2.3 Měření elektrických veličin, možná skoro celá část 3 Úvod do komunikačních technologií pro napájecí jednotky, 8.1 Základní pojmy v testování softwaru a 8.2 Stupně testování obsahují jen povrchní představení obecných znalostí, které lze najít v každé učebnici. Od čtenáře, který má ambici pochopit výsledky práce, lze ostatně stejně očekávat, že jeho znalosti budou přesahovat to, co je zde uvedeno. V částech, které se věnují vlastnímu systému a jeho návrhu, však autor postupoval pečlivě a kvalitu popisu oceňuji.
Formální úprava technické zprávy 85 Po typografické a jazykové stránce nemám vážnější výhrady, možná některé české překlady pojmů nejsou ideální (producent/odběratel, hlavička/tělíčko), ale nepůsobí extra rušivě.
Práce s literaturou 65 Autor uvádí 39 zdrojů, převážně se jedná o elektronické zdroje. Bohužel, většina má charakter dokumentací technologií nebo produktů, jen dva uváděné zdroje jsou klasické knihy. Na některé uvedené zdroje není však v textu nikde odkazováno! Na druhou stranu, některé pasáže, pravděpodobně převzaté (např. "zbytečná" část 2.3), nemají citaci. Poukazuje na to i systém Theses.
Realizační výstup 95 Realizační výstup - napájecí jednotka pro vestavné systémy - je kvalitně proveden po hardwarové i softwarové stránce. O pečlivosti řešitele svědčí i skutečnost, že odevzdané řešení je až třetím hw prototypem. Jak bylo již řečeno, zadání bylo splněno nadstandardně, autor přidal vylepšení, která zvyšují užitnou hodnotu řešení.
Využitelnost výsledků Výsledky práce jsou prakticky využitelné při experimentování s různými vestavnými systémy, vzniklé zařízení je využitelné i ve výuce.
Navrhovaná známka
B
Body
88

eVSKP id 148220