MAREČEK, Š. Možnosti zvyšování účinnosti synchronních strojů spouštěných z jednofázové sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Bc. Šimon Mareček měl za první bod zadání provést literární rešerši na téma na téma jednofázových synchronních strojů spouštěných ze sítě a možnosti zvyšování jejich účinnosti. Tento bod je rozdělen do první a druhé kapitoly. Literární rešerše je provedena v dostatečné kvalitě, kdy byla věnována pozornost konstrukci, materiálům, provozním stavům a možnostem zvyšování těchto strojů. Druhým bodem zadáním bylo vytvořit analytický model tohoto stroje a analyzovat jej. Pro tento úkol student zvolil prostředí Matlab Simulink, přičemž byl vytvořen funkční model. Tento model je v práci rozebrán na jednotlivé části, které jsou popsány. Jsou zde uvedeny výsledky tohoto modelu a srovnány s literaturou z které tento model vychází. Dalším bodem zadání bylo vytvoření elektromagnetického modelu pro analýzu pomocí MKP. Model byl vytvořen v prostředí Ansys Maxwell, přičemž je zde popsáno nastavení jednotlivých modelů a jejich výsledky. Student zde uvádí výsledky pro dvě zvolené geometrie, přičemž i dále uvádí různé srovnaní při změně určitých parametrů s ohledem na možnosti zvyšování účinnosti těchto motorů. Posledním bodem zadání je srovnání analytického a elektromagnetického modelu. Tomuto bodu zadání mohl student věnovat větší pozornost především v oblasti ukázaných grafů, kde jsou porovnány pouze průběhy otáček. Na druhou stranu student popisuje případné rozdíly výsledků obou modelů a zamýšlí se nad možnými příčinami. Student pravidelně docházel na konzultace. Postup prací byl pomalejší a podstatná část práce byla zpracována v časové tísni. Všechny body zadání ovšem byly splněné v dostatečné kvalitě pro obhájení diplomové práce. Práce obsahuje gramatické chyby. Prezentační úroveň práce a její rozsah dle názoru vedoucího práce odpovídá diplomové práci a hodnotím práci z tohoto hlediska dobře. Student v práci cituje celkem 41 literárních zdrojů na které vhodně odkazuje.
Předložená diplomová práce má od úvodu po závěr 70 stran a obsahuje úvod, dvě kapitoly a závěr. První kapitola uvádí problematiku a řešení jednofázových strojů na asynchronních strojích. Druhá, velmi rozsáhlá kapitola, obsahuje v první části literární rešerši zaměřenou na chování a konstrukci jednofázových synchronních strojů spouštěných ze sítě. Následuje část zaměřená na používané permanentní magnety a synchronizaci řešeného typu stroje. Dále je uveden vytvořený analytický konečně prvkový model. Jsou provedeny analýzy a návrh stroje. Závěrem jsou uvedeny možnosti zlepšování účinnosti řešeného stroje a jsou porovnány oba vytvořené modely. Po formální stránce lze práci vytknout členění na pouze dvě hlavní kapitoly. Dále se zejména v části literární rešerše autor soustředí okamžitě na podrobnosti bez obecného uvedení do problematiky a objasnění postupu. Navíc jsou některé jeho formulace textu kostrbaté, jednotky jsou psané kurzívou a občas se nedobře anotované obrázky či problémy se zarovnáním textu a tabulek. Jinak je však práce logicky členěna a autor poměrně dobře komentuje průběh provedených činností a dosažených výsledků. Text vhodně doplněn velkým množstvím obrázků a grafů. Z odborného hlediska je patrné velké množství odvedené práce při tvorbě analytických a konečně prvkových modelů řešeného stroje. Zároveň se autor poměrně zdárně vypořádal s obsáhlým a poměrně obtížným tématem jednofázových synchronních strojů spouštěných ze sítě. Potenciál pro zlepšení je zejména v části srovnání obou typů vytvořených modelů, kdy mohly být lépe a obsáhleji komentovány důvody rozdílů. Závěrem lze diplomovou práci shrnout jako poměrně zdařilou. Autor vykonal velké množství práce, které je mírně znehodnocováno formálními nedostatky a nedotaženým srovnáním vytvořených modelů. Všechny body zadání byly splněny a navrhuji hodnocení C.
eVSKP id 159864