FABIANOVÁ, K. Monoklimatická inkubační komora - řízení koncentrace plynů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Předmětem práce studentky Kataríny Fabianové byl návrh monoklimatické komory a návrh a realizace systému řízení koncentrace plynů. Základní požadavek na parametry komory byl definován jejím využitím, coby doplněk pro konfokální mikroskop. Studentka se v práci zabývá studiem kultivace buněk, výběrem vhodných ventilů a senzorů a samotnou konstrukcí komory. Práce je zpracována velmi komplexně, kromě mechanických požadavků na komoru je sestaveno kompletní schéma zapojení a odladěn firmware řídícího mikrokontroléru včetně uživatelsky intuitivního menu. V závěru práce je provedena diskuze výsledků. Po formální stránce nemám k práci výhrady, studentka zpracovala též velké množství zdrojů. Práce jako taková prokazuje značné znalosti a orientaci diplomantky v řešené oblasti. Diplomovou práci studentky Bc. Kataríny Fabianové hodnotím známkou „výborně“ / A.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Pánek, Libor

Předmětem práce studentky Kataríny Fabianové bylo navrhnout a následně prakticky realizovat systém řízení koncentrace plynů v monoklimatické komoře. Výsledná komora má být navržena pro umístění pod konfokální mikroskop. V teoretické části se práce velmi stručně zabývá základy kultivace buněk a v následující kapitole pak jednotlivými typy čidel pro měření koncentrace plynů, jejich základními principy a také senzory pro měření základních fyzikálních veličin pro regulaci, tedy teploty, tlaku a vlhkosti. V části návrhu řešení vychází ze zadání parametrů výsledné komory, ale ve výsledku není dodržen rozměr díky umístění rozměrných čidel uvnitř komory. Výběr jednotlivých komponent pro realizaci není komentován, a proto není jasné, proč byly zvoleny právě vybrané součásti. Například volba elektromagnetického ventilu 21T s průtokem 0,09m3/h má dopad na počet výměn atmosféry v komoře a současně na regulovatelnost dávkování formou času otevření. Související výpočet a vysvětlení nalezneme až v kapitole 5., která se zabývá testováním výsledného zařízení. Výhradu mám k použitému čidlu koncentrace kyslíku, které má pracovní rozsah relativní vlhkosti do 90% RH, ale v zadání je uvedeno, že zařízení bude pracovat při neřízené vlhkosti okolo 95% RH realizované spontánním odparem. V následujících kapitolách je srozumitelně vysvětlen celý návrh řešení a jeho realizace. Z práce je patrné, že studentka se projektem seriózně zabývala a navržené řešení je dobře promyšlené. U testování ale postrádám dlouhodobé testy udržení vnitřní atmosféry v monoklimatické komoře. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Je členěna do logických a přehledných částí. Studentka v rámci studia zpracovala velké množství zdrojů, což se pozitivně odráží v dobré úrovni technického řešení. Doporučil bych pouze doložit více obrazové dokumentace, zejména ze závěrečných fází své práce. Z práce je patrné, že studentka splnila zadané cíle. Navzdory všem mým uvedeným výtkám považuji práci studentky Bc. Kataríny Fabianové za velmi dobrou a hodnotím známkou „velmi dobře / B“. Přikládám několik otázek k obhajobě. Ing. Libor Pánek BLOCK a.s.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 93524