DVOŘÁK, V. Implementace výpočtu FFT v obvodech FPGA a ASIC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Fujcik, Lukáš

Cílem diplomové práce bylo navrhnout a implementovat algoritmus rychlé Fourierovi transformace (FFT) využitelný pro obvody FPGA a ASIC. Architektura FFT byla modelována v prostředí Matlab a následně bude tento model použit jako reference pro popis architektury algoritmu FFT v jazyce VHDL. Pro ověření správnosti návrhu bylo vytvořeno verifikační prostředí a následně byla provedena verifikace s využitím jazyka SystemVerilog. V poslední části práce bylo navrženo softwarové vybavení, které generuje zdrojové kódy FFT v jazyce VHDL, které budou určeny pro následnou syntézu. Odborná úroveň diplomové práce je na velmi slušné úrovni. Logická struktura diplomové práce a návaznost jednotlivých kapitol je na dobré úrovni. Po formální stránce je práce na uspokojivé úrovni. Připomínku bych měl k psanému textu, který by potřeboval značně upravit, některé myšlenky jsou bohužel formulovány nevhodně a v některých případech jsou dokonce i zavádějící, např. syntéza obvodu nebyla rozhodně určena k tomu, aby se ověřila syntetizovatelnost VHDL popisu FFT algoritmu (str. 36). Z práce je ovšem znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou. Student efektivně využil dostupnou literaturu a získané znalosti použil pro zdárné dokončení diplomové práce. Na základě uvedených faktů navrhuji hodnocení diplomové práce stupněm B/88.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Bohrn, Marek

Student Vojtěch Dvořák vypracoval diplomovou práci na téma Implementace výpočtu FFT v obvodech FPGA a ASIC. Cílem práce bylo prostudovat algoritmy pro Fourierovu transformaci, navrhnout obvodovou strukturu implementující algoritmus FFT a vytvořit automatický generátor zdrojových kódů FFT dle požadovaných parametrů. Text práce je logicky členěn a jednotlivé kapitoly na sebe navazují. V teoretické části práce student vysvětlil/objasnil odvození algoritmu FFT a náročnost výpočtu FFT. V praktické části je popsán referenční model, který je následně využíván při testovaní navržené struktury, a dále sama struktura obvodu implementující výpočet FFT. Také je zde přehledně srovnána syntéza navrženého obvodu při implementaci do FPGA a ASIC. Student v rámci své diplomové práce vytvořil nástroj pro automatické generování zdrojových kódů, který je jednoduchý, přehledný a funkční. Menší výhrady mám pouze k formální stránce práce. Práce obsahuje několik gramatických chyb, slovo Fourierovy je často špatně psáno s měkkým i na konci, tato chyba se poprvé vyskytuje už v abstraktu. Použitá terminologie by měla být jednotná, např. v práci je uváděn jak motýlový, tak motýlkový diagram. Styl obrázků a schematických značek by měl být v celé práci jednotný (např. srovnání obr. 4 a obr. 8). Zadání je bezezbytku splněno a automatický generátor zdrojových kódů pro FFT je možné využít v technické praxi. Celkově je práce na vysoké úrovni, a i když obsahuje několik formálních nedostatků, hodnotím ji stupněm A s počtem bodů 92.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 66840