GIEMZA, M. Ultrazvukové měření vzdálenosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací laboratorního přípravku pro měření vzdálenosti pomocí ultrazvuku, který bude využit pro výuku. Hlavním úkolem studenta bylo toto zařízení konstrukčně navrhnout a realizovat. To bylo také bezezbytku splněno, včetně návrhu laboratorní úlohy, která nebyla součástí zadání. Student pracoval samostatně a pravidelně docházel na konzultace připraven s podnětnými dotazy, připomínkami a návrhy na další postup v realizaci zadané diplomové práce. K řešení přistupoval s inženýrským přístupem. Až na drobné formální nedostatky je zpracování práce dostatečné a přehledné. Student se také aktivně zúčastnil studentské konference EEICT, kterou ve své kategorii vyhrál. Práci hodnotím stupněm A (výborně), celkem 99 bodů.
Práce se zabývá konstrukcí laboratorního přístroje pro demonstraci měření vzdálenosti ultrazvukem, který bude využit ve výuce. Text práce je systematicky členěn do několika hlavních teoretických a praktických kapitol. V teoretické části jsou detailně shrnuty fyzikální principy související se šířením zvuku, elektroakustickými měniči a principy měření vzdálenosti včetně praktických aplikací využívaných v současnosti. V praktické části je popsána koncepce vytvářeného zařízení a výběr vhodných klíčových komponent. Ty jsou studovány i z hlediska zaručení přesnosti měření a stability v různých okolních podmínkách. Návrh konkrétních zapojení byl vždy podložen teoretickými předpoklady a jeho správnost ověřena simulací všech důležitých obvodových bloků. V další části se student věnuje kompletnímu návrhu programového vybavení od měřicích rutin přes ovládání grafického displeje až po ovládací software v počítači pro přenos dat z přístroje do programu MS Excel. Poslední kapitola se zabývá přínosem a testováním reálných parametrů vytvořeného přístroje vzhledem ke komerčním přístrojům. Jsou podrobně změřeny chyby přístroje a na jejich základě vytvořena tabulka doporučených rozsahů měření. Vliv teploty a funkce teplotní korekce měření byla sledována v rozsahu 25°C až 70°C. Proměřena byla i reálná absorpce ultrazvuku různými materiály, čehož bylo využito pro vytvoření vzorové laboratorní úlohy, která je součástí přílohy práce a bude využita při měření studenty přístrojem v laboratoři. Všechny cíle práce byly splněny a některé úkoly byly vypracovány nad rámec původního zadání. Student pracoval s dostatečným množstvím vhodné literatury a prokázal své schopnosti v problematice návrhu elektronických zařízení. Celkově hodnotím práci jako výbornou s drobnými nedostatky formálního charakteru (jednotky odskočeny od čísla na následující řádek, v některých rovnicích nejsou jednotky uvedeny vůbec) a navrhuji hodnocení 98b.
eVSKP id 66842