ZIKMUND, O. Přesnost stanovení viskozity kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
V teoretickém rozboru i v praktické části se diplomant zabýval diagnostickými metodami pro zjišťování reologických vlastností kapalných materiálů a nejistotami měření. Tvůrčí činnost prokázal pan Zikmund při návrhu automatizovaných pracovišť pro sledování teplotní závislosti dynamické viskozity s důrazem na zajištění stabilních atmosférických podmínek, které situoval do speciálně upravené laboratoře. (Pozn. Svou činnosti mě donutil uklidit veškeré stávající a méně používané přístrojové vybavení a laboratorní doplňky.) Diplomant provedl kalibrační postup dvou různých viskozimetrů pomocí certifikovaných referenčních materiálů o různé nominální hodnotě a následně spočítal příslušnou nejistotu dynamické viskozity. V rámci matematických výpočtů prokázal student znalosti z oblasti diferenciální počet funkcí více proměnných, které vhodně aplikoval při stanovení nejistoty dynamické viskozity, jako nepřímo měřené veličiny. V průběhu celého akademického roku jsem se s diplomantem pravidelně setkával a společně jsme diskutovali dosavadní činnost, výsledky a další směřování práce. Domnívám se, že student mohl při zpracování využít více zahraničních odborných článků či publikací z dané problematiky a nesoustředit se pouze na domácí literaturu. Drobné nedostatky, které se v práci vyskytují, nikterak výrazně neovlivňují výslednou kvalitu diplomové práce a souvisí především s náročným přístupem a požadavky školitele, které se mohou v ostatních případech diametrálně odlišovat. Svědomitá a cílevědomá činnost pana Zikmunda vedla k naplnění všech bodů zadání diplomové práce, a proto doporučuji práci k obhajobě.
Předložená diplomová práce řeší problematiku nejistoty měření při sledování dynamické viskozity elektroizolačních kapalin. Diplomant Bc. Ondřej Zikmund zpracoval závěrečnou práci v rozsahu 73 stran, správně ji rozdělil na teoretickou a praktickou část. V rámci teorie je popsána fyzikální podstata reologických vlastností kapalných látek, zpracován přehled měřicích metod a matematických vztahů pro stanovení viskozity, včetně možných způsobů kalibrací viskozimetrů. Dále je v této části podrobně pojednáno o hlavních složkách nejistot, včetně návodu na stanovení standardní kombinované a rozšířené nejistoty přímých a nepřímých měření. Praktická část práce se zabývá návrhem a sestavením pracoviště pro sledování hustoty a dynamické viskozity, včetně popisu provedených kalibrací viskozimetrů, a uvádí výpočty nejistot měření pro jednotlivé metody sledování viskozity a hustoty. Jako příklady kapalných izolantů jsou zvoleny sójový a slunečnicový olej. Na závěr celé práce je uveden návrh zadání a návodu pro laboratorní úlohu vhodnou, jednak do bakalářského, jednak do magisterského studia. Cvičení se liší stupněm obtížnosti. Zdá se mi, že této problematice mohla být věnována větší pozornost. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Práce vykazuje pouze některé formální nedostatky, např. v souladu s ČSN se píší značky veličin kurzívou, mezi číslem a jednotkou se nechává mezera, v rovnicích chybí na některých místech mezery, které ale nijak nesnižují její dobrou úrověň. Požadavky zadání byly splněny v plném rozsahu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují zásadní požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů mohou být využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s kapalinami.
eVSKP id 66920