SEDLÁČEK, Z. Studium krystalické struktury polyhydroxybutyrátu a nukleační aktivity vybraných typů aditiv [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Bálková, Radka

Pan Zbyněk Sedláček, student kombinované formy studia, na své diplomové práci od začátku pracoval zcela samostatně včetně měření v laboratoři. Už před zahájením měření měl zpracovanou téměř celou rešerši. V průběhu práce si kladl logické dotazy v návaznosti na realizaci cílů a již provedených měření. Výsledky zpracovával průběžně a každé další měření promýšlel. Při pozorování krystalizace polyhydroxybutyrátu plněného různými činidly s cílem ovlivnit nukleační aktivitu prokázal preciznost v přípravě vzorků a trpělivost při časově náročném měření i vyhodnocování. Velmi cenným výstupem práce je propojení výsledků neizotermické krystalizace detekované na kalorimetru a morfologie pozorované za stejných podmínek in-situ pod optickým polarizačním mikroskopem. Získaná data student prezentoval přehledně a velmi dobře definoval závěry. Protože práce obsahuje všechny předepsané části a její cíle byly splněny, doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Tocháček, Jiří

Práce Ing. Sedláčka se zabývá studiem krystalické struktury polyhydroxybutyrátu v souvislostri s vlivem vybraných nukleačních činidel - boronitridu, sacharinu, hydroxyapatitu, mastku a plně organického aditiva Tegmer. Práce využívá standardních polymerních analytických metod jako TGA, DSC, laserové a optické mikroskopie, RTG difrakce. Téma práce je v souladu s jedním z projektů řešených CMV a zkoumá oblast známou, v níž sice bylo dost informací zveřejněno, ale publikovaná data jsou značně různorodá. Výsledky práce podávají objektivní zhodnocení účinností uvedených činidel zavedených do polymeru cestou zpracování v tavenině, která je v akademické literatuže zmiňovaná méně, ale je výrazně bližší realizaci v praxi. Dosažené výsledky jsou dobře použitelné v kontextu ostatního výzkumu vedeného v této oblasti na FCh. Práce je napsána dobře, přehledně, presentované výsledky jsou pro čtenáře srozumitelné. Celkově práce nemá vážnějších nedostatků, pokud ji lze něco vytknout, jsou to věci formální, nemající vliv na konečný výsledek. 1) Str.15 - konec horního odst. uvádí ... použití PHB v elektronice. Tento fakt, pokud je skutečně uveden v literatuře, zaslouží komentář, protože PHB je typický ekologický plast s krátkou životností a jeho použití v elektronice, kde je požadována dlouhodobá stálost a spolehlivost každé z komponent se jeví obtížně představitelné. 2) Pravopis- vědecká práce by měla být správná i z hlediska jazyka, gramatické chyby zbytečně snižují její kvalitu. Nahodile zjištěno např. str. 34 nahoře ... dle Sherrerovi rovnice, str. 39 dole ... sférolity vykazovali (!) 3) Způsob psaní literárních odkazů - např. Příjmení, iniciála křestního jména (jmen). U všech autorů nutno prsát stejně, nelze psát každého autora jinak (!). 4) Literatura [3] a [7] je evidentně jeden a týž zdroj, nelze citovat jako 2 samostatné prameny Přes uvedené nedostatky považuje oponent práci za kvalitní a dobře provedenou a doporučuje ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 86948