BALCAROVÁ, A. Automatická detekce grafoelementů ve spánkových signálech EEG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Autorka se zabývala automatickou detekcí K-komplexů ve spánkových signálech EEG. Realizovala dvě metody detekce a testovala je na polysomnografických datech ze spánkové laboratoře (s nevyznačenými K-komplexy) a na volně dostupných datech s vyznačenými K-komplexy dvěma nezávislými experty. Vzhledem k tomu, že diplomantka měla z objektivních důvodů (bydliště mimo Brno a péče o kojence) problém přicházet na osobní konzultace, probíhaly veškeré konzultace prostřednictvím e-mailu. Musím konstatovat, že byla velmi aktivní, o výsledcích práce jsem byl v dostatečné míře průběžně informován. Diplomantka projevila schopnost samostatné inženýrské práce. Všechny navržené a realizované algoritmy jsou funkční, zadání Diplomové práce autorka beze zbytku splnila.
Studentka se zabývala automatickou detekcí K-komplexů ve spánkových EEG záznamech pacientů. Teoretická část je věnována popisu základních vlastností EEG v průběhu spánku a grafoelementů, které se mohou vyskytovat v EEG v různých spánkových fázích. Na základě odborné literatury byly vybrány dva postupy pro automatickou detekci K-komplexů, založené na použití vlnkové transformace a Teagerova operátoru. Realizace těchto postupů a dosažené výsledky jsou náplní praktické části. Detekční metody byly otestovány na datech pocházejících ze dvou rozdílných studií, kdy se EEG snímaly s různými vzorkovacími frekvencemi (200 Hz a 256 Hz), což nebylo bráno v úvahu při aplikaci vlnkové transformace pro analýzu dat. K formálním nedostatkům práce patří především chybějící číslování kapitol, nízká kvalita některých převzatých obrázků, místy chybné odkazování na obrázky v textu a překlepy. U některých grafů chybí popis os a jednotek. Shoda mezi výsledky detekce K-komplexů expertem a navrženými algoritmy je označená graficky žlutými čárami, což v případě zobrazení delších úseků není dostatečně čitelné. Vykreslení výsledků automatické detekce (viz Obr.16, Obr.19-Obr.26) by mělo byt pro názornost doplněno vyznačením referenčních hodnot odpovídajících hodnocení expertů. Pokud takové hodnocení není k dispozici, pak by se v práci měly objevit alespoň ukázky úseků původních EEG, které byly označené detektory jako K-komplexy (pro vizuální kontrolu). U některých grafů rozsah zobrazované části přesahuje délku samotného vybraného úseku (viz Obr.21 a Obr.23). U grafů spekter EEG chybí označení jednotky amplitudy spektra (viz např. Obr.15). U grafů s výsledky detekce (viz např. Obr.27 a obrázky v příloze) není popsán význam červených a zelených čár, které podle všeho slouží pro označení výsledků detekce expertem. Z těchto grafů rovněž není jasné, které zákmity v původním záznamu jsou automaticky detekovány algoritmy jako K-komplexy (tj. není jasné, jestli všechny výchylky zobrazené ve spodních grafech odpovídají úsekům, které detektory vyhodnotily jako K-komplexy nebo jestli tyto průběhy zahrnují jak korektní, tak falešné detekce). Pro detailnější popis možností a úskalí realizovaných detekčních metod by bylo zajímavé provést porovnání výsledků těchto dvou metod mezi sebou, včetně např. uvedení počtu shodně/neshodně detekovaných úseků. Přes uvedené nedostatky lze konstatovat, že zadání bylo studentkou splněno. Práce zanechává kladný dojem. Hodnocení: C/78 b.
eVSKP id 84487