ŠEDIVÝ, M. Vliv vysokého napětí na různé materiály v nízkém a vysokém vakuu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student v rámci diplomové práce zpracoval téma elektrických výboje na povrchu dielektrik užívaných v podmínkách elektronových mikroskopů (vacuum, outgasing). V první části kde se student zabývá teoretickou části hodnotím velmi dobře jak po obsahové stránce a věcné stránce, kde popisuje jednotlivé vlivy a druhy měření a výpočty. Na základě toho provedl několik simulací a připravil si tak místo pro druhou praktickou část práce. Praktickou částí bylo připravení testovacího stanoviště a materiálů a měřícího postupu, které student zvládl velice dobře a vytvořil měřicí mustr na klasifikaci průrazů (částečný nebo úplný) dle požadavků elektronové mikroskopie. Student se způsobem měření a sledu jednotlivích měřeních zabýval velice pečlivě a v prvních fázích provedl mnoho porovnávacích měření, které srovnával jak s Paschenovou křivkou v rámci užité literatury tak dle provedených simulací a výpočtů. Za tuto část práce hodnotím studenta také velice dobře. Student se v rámci jednotlivých měření zaměřil i na velmi malé detaily, kdy se některé výboje chovaly periodicky nebo naopak ,kdy nebylo možné rozlišit mezi úplným a částečným výbojem. Tyto detaily a chovaní velice dobře popisuje u jednotlivých materiálů. Student se své práci věnoval velice dobře a zodpovědně na měření jednotlivých materiálů docházel 2 x týdně a každé měření bylo velice časově náročné (z tohoto důvodu jsme se také dohodli na odstranění vzorku RO4003C a nahradili ho za více užívaný Kapton). Student byl také velice aktivní v rámci konzultací, kdy jsme jeho práci procházeli a domlouvali, které části je vhodné přidat nebo odebrat. Velice dobře hodnotím technickou stránku práce, kde je práce psaná věcně. Student velice dobře pracoval s literaturou a jednotlivé části citoval, také mnoho obrázků je jeho dílem. Práce je hodnocena na základě posudku konzultanta Ing. Jana Lásky.
Diplomant měl za úkol řešit problematiku vlivu vysokého napětí na různé materiály při nízkém a vysokém vakuu pro předem stanovené materiály. Cílem práce bylo realizovat simulaci a změřit velikost průrazného napětí v závislosti na tlaku, velikosti a tvaru elektrod. Práce obsahuje přehledný teoretický úvod. V práci je uveden teoretický výpočet a sestaven teoretický model a realizovány simulace pro dva vybrané izolanty. Bylo navržena metodika a sestaveno pracoviště pro měření částečného a úplného elektrického průrazu. Přehledně jsou přehledně uvedeny výsledky měření a simulace pro vybrané materiály. Práce je přehleně a dobře zpracovaná s minimem formálních chyb. (např. označení grafu 4.5 na straně 27. Výsledky měření povazuji za velice přínosné nejenom v elektronové mikroskopii. Vzhledm k uvedeným skutečnostem doporučuji přijmout práci k obhajobě s uvedeným hodnocením. V Brně dne 29.5.2017
eVSKP id 102959