TATÝREK, M. Řídicí systém akvária pro smart home [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem studentovy práce bylo navrhnout elektronický řídicí systém určený pro kompletní řízení akvária, který by umožnil integraci do běžných systémů chytré domácnosti. Studen si práci rovnoměrně rozložil, pracoval proaktivně a ve velké míře samostatně. Na konzultace chodil řádně připraven, přičemž prezentoval podnětné návrhy a dílčí dosažené výsledky. Prezentační forma práce je i přes stručnější stylistiku na dobré úrovni. Text je srozumitelný, vhodně strukturovaný a dílčí kapitoly na sebe až na některé výjimky plynule navazují. Po formální stránce je text rovněž až na drobné výjimky v pořádku, přičemž svým rozsahem a prací s literaturou odpovídá požadavkům na tento typ práce. Výsledkem studentovy práce je především komplexní realizace embedded systému pro řízení akvária, který umožňuje integraci do systémů chytré domácnosti pomocí technologie Matter. Velmi kladně hodnotím návrh hardware, který je na velmi dobré úrovni. Ačkoliv byly studentovy předchozí zkušenosti s návrhem embedded systémů zanedbatelné, jsou předložené výsledky na velmi dobré úrovni a svědčí o studentově bakalářských schopnostech. Proto doporučuji práci k obhajobě s hodnocením 91 b, A.
Pan Tatýrek ve své práci popisuje realizaci řídicího systému akvária pro smart home. Práce je poměrně přehledně a chronologicky rozdělena do devíti hlavních kapitol. Rozsah práce je dostačující. V první a druhé kapitole student uvádí teorii zaměřenou na akvaristiku a zabývá se především procesy a parametry, u kterých je požadováno jejich řízení, a měření. Dále student uvádí komerčně dostupné koncepty řešení chytré domácnosti a detailněji popisuje standart Matter, který slouží pro sjednocení jednotlivých komponentů chytré domácnosti. Zmíněny jsou dále komerčně dostupná řešení systémů pro chytrá akvária. Dle provedeného průzkumu student uvádí, že žádné dostupné řešení není zcela efektivní pro realizaci chytrého akvária dle požadavků práce a v následující části práce se zabývá vlastním návrhem. V rámci vlastního řešení je proveden výběr vhodných čidel pro nepřímé měření koncentrace oxidu uhličitého pomocí měření pH vody. Dále je zmíněn výběr čidla teploty, zdroj světla, akční člen pro řízení zdroje světla, řídicí obvodu ESP a zdroje napájení. Student provedl dva návrhy a realizace desky plošného spoje, který sestává z jednodušších obvodů. Obvod je rozdělen na několik částí, obvodu úpravy napájecího napětí, PWM driver pro LED osvětlení, triakové řízení topného tělesa a dále jsou zmíněny obvody ochran. Deska také slouží pro propojení modulů ESP a analogového zesilovače signálu pH sondy. Návrh DPS uvádí a popisuje ovšem pouze druhou iteraci plošného spoje, kterou v příloze přikládá ve formě gerber materiálů pro výrobu. Dále obrázky schématických zapojení v příloze A.8 až A.11 jsou zbytečně rozdělené a mají nízkou vypovídající hodnotu. Přehlednější obraz by mohl poskytnout výtisk logicky řazených stránek elektrických schémat. Software je přehledně řazen do jednotlivých souborů. Autor zmiňuje použití knihovny freeRTOS pro systémy pracující v reálném čase. Student při závěrečném zhodnocení uvádí, že systém byl testován a je funkční. Až na drobný nedostatek chybného odkazu na přílohu v kapitole 8.3, je práce v dobrém stavu a používá technický srozumitelný jazyk. Oceňuji dobrou práci s citacemi, kterých student celkem použil 26. Práce čerpá z relevantních internetových článků a stránek, které souvisejí s tématy akvaristiky a technickými tématy chytré domácnosti a standardem Matter. Dále jsou uvedeny technické dokumentace použitých součástek, zdrojové softwarové knihovny a článek z žurnálu Internet of Things. Student byl schopný splnit všechny body zadání, a navíc dokázal spojit dva rozdílné okruhy, tedy pro požadavky akvaristiky dokázal nalézt technické řešení. Hodnotím proto A 90 body.
eVSKP id 159909