HURT, L. Optimalizace rozhraní svařovaného zásobníku paliva systému common rail [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Ramík, Pavel

Diplomant Bc. Libor Hurt si zvolit diplomovou práci na základě zájmu o kontakt s firmou Bosch Disel s.r.o. Jihlava. Po zvolení své diplomové práce se projevoval poměrně nenápadně, a to především v prvních fázích, kdy se spolupráce na diplomových pracích s firmou Bosch Diesel teprve rozbíhala, podobně jako u jeho kolegy s prací u stejné firmy. Postupně však využíval intenzivněji konzultací a často konzultoval postup, možnosti, výhody a nevýhody navrhovaných variant ve firmě. Práce tak ve spojení s jeho snahou o vhodné řešení vyústila k velice dobrému výsledku a až k uvedeným patentovým řízením, čehož si velice cením. Cíle dané zadáním práce byly splněny nad původní očekávání, diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Práce s literaturou včetně citací B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Svída, David

Diplomová práce Bc. Libora Hurta se zabývá optimalizací konstrukčního provedení tlakového zásobníku vstřikovacího systému paliva Common Rail dieselového motoru. V úvodu práce se diplomant podrobněji seznámil s řešenou problematikou, včetně soudobé technologie výroby tlakových zásobníků (railů) a nejčastějších poruch, čehož pak využívá při dalším řešení. K řešení zadaného problému diplomant dokázal využít možností soudobých počítačových simulací a v celé práci jsou vidět značné možnosti plynoucí z řešení zadaného problému ve spolupráci s průmyslovým partnerem, který byla firma Bosch Diesel s.r.o. Jihlava. Výběr použitých prostředků, kterým byl CAD systém Pro/Engineer a především FEM systém ANSYS odpovídá potřebám řešení. Se sestavenými výpočtovými modely, ať už prvotně navrhovaného tzv. "zacvákávacího systému" (jak jej diplomant nazývá) či následně navrhovaného lisovaného vysokotlakého elementu lze souhlasit. Z uvedených výsledků je patrné, že řešení pomocí lisovaného vysokotlakého elementu znamená velice vhodné řešení s řadou výhod uvedených na str. 65 a je potřeba je vysoce ocenit. Rovněž oceňuji, že diplomant v tomto stadiu řešení svůj zájem o řešení neukončil a sleduje jeho další praktickou realizaci - testy těsnosti, zkoušky prototypů a provázanost s technologií výroby. Z formálního hlediska práce obsahuje některé drobnější nedostatky, např. vztah na str. 37 není očíslován a seznam použitých zdrojů, zvláště z Internetu, není zcela podle požadavků norem. Celkově je však nutno říci, že práce je po formální stránce na velice dobré úrovni. Přiložená výkresová dokumentace je zpracována rovněž poměrně dobře. Na celé práci oceňuji její logické uspořádání, přehlednost a úroveň technického vyjadřování studenta. Cíle práce dané zadáním byly splněný v celém rozsahu, se uvedenými závěry lze souhlasit. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a vysoce oceňuji, že ve spojení se zpracováním byla podána dvě patentová řízení, jak je na str. 71 uvedeno.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Práce s literaturou včetně citací B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 24047