JOVANOVIĆ, L. Návrh a realizace zařízení pro kalibraci měřící ústředny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejčí, Petr

Bakalářská práce pana Jovanovice byla zaměřena na návrh a výrobu kalibračního zařízení pro tenzometrické měřící ústředny. Počáteční ambice práce byly vytvořit zařízení, které bude schopno jednoduchým způsobem ověřit funkci a správnost nastavení měřící ústředny. Toho mělo zařízení docílit simulací odporu tenzometru dle nastavených kritérií. K řešení práce student přistupoval vcelku zodpovědně. Dokázal projít celým procesem návrhu elektronického zařízení od definice parametrů, oživení zařízení na vývojové platformě, návrh DPS a výrobu prototypu. Bohužel výsledné zařízení je pro zamýšlený účel použitelné spíše jen v teoretické rovině a vykazuje celou řadu neduhů, které se studentovi nepodařilo před dokončením odstranit. I na textové části je patrná časová tíseň, ve které práci tvořil. Uvedenou práci i přes výše popsané problémy doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Chalupa, Jan

Práce se věnuje návrhu kalibračního či testovacího přípravku pro tenzometrické ústředny. Student si osvojil proces návrhu a výroby plošného spoje, ale je evidentní, že se jedná o prvotinu a s tímto přihlédnutím pozitivně hodnotím zvládnutí procesu návrhu a výroby prototypu. Návrh elektroniky bez komplexnější znalosti obvodů a zkušeností je nesnadný a často končí neúspěšně. Kalibrační přístroj má být spolehlivý a neměl by vyvolávat pochybnosti, funkčnost a kvalita vzniklého prototypu je diskutabilní. Zapojení trpí celou řadou problémů, které nejsou vůbec řešené, jako je galvanické oddělení, definování common voltage výstupu vztaženo k ústředně, parazitní vlastnosti jezdce digitálního potenciometru a jeho nadměrné zatížení a s tím způsobena nelinearita. Student sám v práci přiznává, že zařízení nefunguje podle představ a nebyl schopen odhalit pravou příčinu problému. Vytknul bych zbytečné zaplnění práce balastními obrázky. Student si v práci protiřečí když mluví o běžných rozsazích odporů. Schéma zapojení breadboardu ve stylu arduino komponent a barevných vodičů, je vhodné pro bastlířské fórum a ne pro BP. Práce je rozumně členěna a obsahuje některé formální nedostatky či chyby v textu, rešerše je nedostatečná. Vzniklo prototypové zařízení, které jen částečně plní funkci, ale je prakticky nepoužitelné. Z tohoto důvodu hodnotím práci za E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 157777