ČERNOHORSKÝ, P. Elektrospřádaná vlákna na bázi PVDF a nylonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomová práce Bc. Petra Černohorského na téma Elektrospřádaná vlákna na bázi PVDF a nylonu byla splněná v rámci celého zadání. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují, text je dobře čitelný a smysluplně tak tvoří práci, jako přehledný celek. V teoretické části student nejprve popsal základní vlastnosti a nejvyužívanější aplikace obou typů těchto polymerních vláken. Teorie byla čerpána z nejnovějších vědeckých publikací a dalších zdrojů, řádně a dostatečně. Lze jí považovat za velmi aktuální. Dále byly popsány principy přístrojů, které v rámci závěrečné práce byly využity a principy výroby nanovláken. Práce pokračuje praktickou částí, kde student experimentálně vytvořil nanovláknový materiál, a to třech typů: čisté PVDF, čistý nylon (PA-6), a kombinace předchozích dvou ve stejném poměru. Tyto tři typy vzorků pak charakterizoval mnoha metodami, kde z každé metody vyvodil patřičné závěry, a vše vzájemně porovnal. Výsledky lze považovat za velmi přínosné pro oblast vědy, a zcela jistě tak pokryly vytyčené cíle. Práci diplomant pravidelně konzultoval a pracoval samostatně. Jednotlivé výsledky byly získávány průběžně během celého semestru. Jeho aktivní přístup k řešení problematiky tedy hodnotím nadmíru kladně. Z výše uvedeného tedy uděluji známku A/96b a doporučuji k obhajobě.
Bc. Petr Černohorský popsal ve své práci vlastnosti a výkon komplexního polymerního materiálu sestávajícího z polyvinyliden difluoridu (PVDF) a nylonu. Obsah této práce odpovídá požadovanému úkolu. Přehled literatury je dostatečný a dobře strukturovaný. Experimentální část obsahuje relevantní údaje a přijatelná vysvětlení. Závěr je adekvátně podpořen předloženými výsledky. Zvláštní pozornost představuje spojení výsledků z dielektrické spektroskopie s daty z infračervené spektroskopie s Fourierovou transformací. Dalším pozoruhodným výsledkem je změna hydrofobicity v důsledku začlenění nylonu. Navrhuji v budoucnu věnovat pozornost přípravě grafického materiálu, například XPS spektra by měla obsahovat pouze relevantní informace. Tato práce je obsáhlá a úplná, a experimentální část představuje zajímavý příspěvek do polymerní vědy. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě s vynikající známkou (A – 97 bodů).
eVSKP id 134497