HRUBÝ, P. Redukce šestimocného chromu v cementových pojivech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Lukáš

Student Petr Hrubý vypracoval bakalářskou práci na téma "Redukce šestimocného chromu v cementových pojivech". Student po celou dobu pracoval samostatně a iniciativně. V experimentální části provedl celou řadu časově náročných měření, což vedlo k úspěšnému nalezení vhodného druhu a dávkování redukční přísady. Dosažené výsledky kvalitně zpracoval a vhodně okomentoval. Bakalářská práce má vysokou úroveň, a proto ji hodnotím známkou A a doporučuji ji k obhajobě před odbornou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šoukal, František

Bakalářská práce studenta Petra Hrubého se zabývá optimalizací redukce šestimocného chromu v portlandském cementu pomocí monohydrátu síranu železnatého. Téma práce je velice aktuální a navazuje na problematiku řešenou ve spolupráci fakulty se společnostmi Českomoravský cement a.s. a Precheza a.s. V současnosti se šestimocný chrom neredukuje většinou už pouze v silničních cementech a spotřeba redukčních přísad je tedy velmi vysoká. Teoretická část bakalářské práce je zaměřena obecně na výrobu a vlastnosti portlanského cementu, dále na vlastnosti chromu a jeho výskyt v portlandském cementu s důrazem na možnosti redukce šestimocné formy na trojmocnou. Teoretická část je vhodně doplněna obrázky a grafy. Hlavním cílem práce je ověřit redukční schopnosti komerčního produktu Monosal 30F (Precheza) - monohydrát síranu železnatého, a nalézt vhodné přísady pro optimalizaci jeho redukčního účinku. Práce je dále členěna na experimentální část a výsledky a jejich diskuzi. Výsledky práce jsou logicky rozčleněny do pěti hlavních kapitol, které zahrnují kalibraci metody stanovení Cr6+, vč. vlastního stanovení, základní charakteristiku použitých surovin, výsledky redukce Cr6+ Monosalem a výsledky tří způsobů modifikace této redukční přísady. Výsledky každé dílčí podkapitoly jsou přiměřeně popsány a diskutovány, vč. jejich případných vzájemných vztahů. Rozsah získaných výsledků zcela splňuje požadavky na bakalářskou práci a jejich kvalita je přiměřená jejich objemu a časové náročnosti. V práci je několik faktických nedostatků či nesrovnalostí: rovnice (6) a (9) nejsou správně stechiometricky vyrovnány; v kap. 4.3.2 je chybně označena metoda vyhodnocení rtg. difraktogramů jako "RIT" namísto "RIR = Relative Intensity Ratio"; v obr. 17 chybí jedna ze tří diferenčních granulometrických křivek; v exp. části práce není uvedeno na jakých tělesech byly prováděny pevnostní zkoušky; v diskuzi výsledků je několik poukazováno na shodu výsledných pevností s norm. pevností použitého cementu, což ale nelze přímo srovnávat. I přes několik uvedených drobných nedostatků je bakalářská práce Petra Hrubého celkově na velmi dobré úrovni a prokazuje schopnost studenta samostatně shromažďovat experimentální výsledky a následně je odpovídajícím způsobem vyhodnocovat a vyvozovat z nich přiměřené závěry. Práce svým rozsahem a zejména objemem nashromážděných dat přesahuje požadavky kladené na bakalářskou práci. Bakalářskou práci studenta Petra Hrubého hodnotím známkou A a doporučuji k obhajobě před státní komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 89766