OLEXA, M. Návrh ekonomického průměru parního potrubí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jegla, Zdeněk

Student Michal Olexa řešil svoji bakalářskou práci, zaměřenou na návrh ekonomického průměru parního potrubí, iniciativně, samostatně a pečlivě. Splnil veškeré požadavky zadání a při řešení práce se plně řídil pokyny vedoucího práce. Dosažené výsledky práce jsou na výborné úrovni a lze je přímo využít v praxi v dané odborné oblasti. Z pohledu vedoucího práce proto hodnotím předloženou bakalářskou práci známkou A/výborně. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kilkovský, Bohuslav

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem ekonomického průměru parního potrubí. Cílem práce bylo odvodit vztah pro výpočet ekonomicky optimálního průměru parního potrubí a aplikovat jej na posouzení vybraného průmyslového případu parního potrubí. V teoretické části bakalářské práce student popisuje druhy a názvosloví potrubí, možné materiály potrubí, základní konstrukční části a vztahy pro výpočet tlakových ztrát v potrubí. Je zde také vysvětlen pojem “ekonomický průměr potrubí“. V praktické části práce pak student provádí nejprve odvození rovnice pro výpočet ekonomického průměru parního potrubí, tzn. zahrnutí investičních nákladů, provozních nákladů a nákladů na údržbu v závislosti na průměru potrubí. Na základě odvozeného vztahu potom vytvořil v programu MS Excel komplexní výpočtový nástroj, který slouží jednak k určení požadovaného ekonomického průměru a jednak k výpočtu průměru potrubí na základě doporučené rychlosti proudění média v potrubí. Výsledkem jsou mimo průměrů potrubí také další související technická a ekonomická data. Velká část práce je věnována aplikaci vytvořeného modelu. Nejprve je na několika příkladech ukázáno srovnání získaných výsledků tímto modelem s výsledky obdrženými pomocí konkurenčních modelů a obecných doporučení. V závěru je pak výpočtový nástroj aplikován na průmyslový případ, kde byl požadavkem záměr nahradit stávající parní potrubí za nové a byla posuzována vhodnost stávajícího průměru potrubí z pohledu aktuální ekonomické situace. Uvedené praktické srovnání a aplikace ukazuje dobrou využitelnost vytvořeného modelu. Vzhledem k výše uvedenému konstatuji, že předložená bakalářská práce je na dobré úrovni. Teoretická i praktická část je dobře a přehledně zpracovaná. V práci jsou sice drobné typografické nedostatky, ty nicméně nemají na kvalitu práce vliv. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A/výborně. Poznámky: 1) Obrázek 2 není čitelný. 2) U vztahu (7) – což je výpočet součinitele tlakové ztráty dle Šifrinsona, chybí rozsah platnosti vztahu (10^4

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 150354