DEMCHIKHIN, S. Alternativy likvidace fotovoltaických článků jako potenciální ekologické zátěže [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Student Bc. Sergey Demchikhin provedl analýzu možností likvidace fotovoltaických panelů a jejich následnou recyklaci. Ve spolupráci s firmou Solartec s.r.o. vyzkoušel dva jím navržené recyklační procesy a na panelech vyrobených z recyklovaných článků ověřil jejich další možné využití. Zadání tak bylo splněno v dostatečném rozsahu, i když svým obsahem a zaměřením předkládaná práce nepokrývá všechny další možnosti. Student během řešení diplomové práce pracoval dostatečně aktivně, řešení průběžně konzultoval s vedoucím práce a se zástupci firmy Solartec s.r.o., ve které byly provedeny i některé experimenty a výrobní technologie. Práce byla dokončena včas a její definitivní obsah byl konzultován. Práce po formální stránce splňuje požadavky na diplomovou práci. Pan Demchikhin pracoval s literaturou zcela samostatně, využíval vhodné prameny, ve kterých se orientoval s přehledem a dostatečně je využil ve své práci. Diplomant prokázal schopnosti samostatné inženýrské práce, pracoval samostatně, předložená práce má dobrou úroveň.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Veselý, Aleš

Student se ve své práci zabývá způsoby likvidace fotovoltaických panelů jak vzhledem k ekonomice takového procesu, tak i z pohledu ekologické zátěže. Práce je zpracována v rozsahu 47 stran včetně použité literatury a ostatních seznamů. Práce je rozčleněna do šesti hlavních kapitol. První čtyři kapitoly jsou věnovány historii, teorii fotovoltaických článků a popisu dosud známých způsobů recyklace fotovoltaických panelů. Následuje praktická část, ve které student popisuje samotné pokusy s recyklací, výroby a opětovné měření parametrů nově vzniklých fotovoltaických panelů. Na závěr je provedeno srovnání zvolených metod recyklace. K této práci mám následující připomínky: První kapitola se věnuje historií fotovoltaiky, což úplně nesouvisí s tématem této diplomové práce. Spíše bych zde uvítal historii samotných recyklačních metod, jaké metody se z těchto v současnosti používají nejvíce atd. Třetí kapitola je nazvána „Druhy fotovoltaických panelů“. V této kapitole se ale student zabývá druhy fotovoltaických článků, jejich vlastnostmi a výrobou. Popis samotného procesu výroby fotovoltaických panelů je jenom stručně uveden až v kapitole 6 v praktické části. Tato kapitola má i další nedostatky. Začíná, jak už jsem uvedl, teorií výroby fotovoltaických panelů, na toto bez zjevné souvislosti navazuje sada tabulek, grafů a komentář výsledků. Tato práce také obsahuje velké množství překlepů a pravopisných chyb. Grafická úroveň práce je podprůměrná. Většina obrázků je velice nekvalitních, navíc u celé řady z nich chybí zdroj použité literatury. Některé obrázky a tabulky jsou v anglickém jazyce. Poslední výtku bych měl k uváděným chemickým vzorcům, symbolům veličin a jejich jednotkám, kde by jejich zápis měl být dle platných norem. I přes tyto nedostatky je práce na dobré úrovni, jak formální, tak odborné, a odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Student zadání splnil a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práce k obhajobě s celkovým hodnocením známkou u s p o k o j i v ě.

Navrhovaná známka
D
Body
63

Otázky

eVSKP id 57474