PAVLŮ, M. Degradační mechanismy u olověných akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Michal Pavlů se ve své práci zabývá problematikou degradačních mechanismů olověných akumulátorů. Konec života olověných akumulátorů je způsoben různými typy degradačních mechanismů. Tyto mechanismy jsou způsobovány kombinací mechanických a elektrochemických procesů a úzce souvisí s různými druhy režimu provozu akumulátorů. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě teoretických studií a výsledků experimentů student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 67 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do dvanácti kapitol. Teoretická část zahrnuje seznámení s problematikou různých režimů provozů olověných akumulátorů, s konstrukcí olověných akumulátorů a s degradačními mechanismy, které mohou u olověných akumulátorů nastávat. Praktická část popisuje testy a analýzy zaměřené na odhalování jednotlivých degradačních procesů. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá degradačními mechanizmy olověných akumulátorů. Práce je zpracována v rozsahu 68 stran včetně seznamu zkratek a použité literatury. V teoretické části je stručně popsáno rozdělení a vývoj olověného akumulátoru. Práce pokračuje popisem jednotlivých degradačních mechanizmů a popisem nabíjecích režimů. Experimentální část popisuje měření a testy, měřící pracoviště, průběh měření a popis výsledků. K práci mám následující připomínky: • Abstrakt v anglickém jazyce je nesrozumitelný a působí dojmem, že byl vytvořen pomocí aplikace google translator • Student v praktické části nerozlišuje mezi pojmy baterie a akumulátor • Práce na několika místech trpí spíše jazykovými než faktickými nedostatky typu: "Samovybíjení rychle stoupá s cyklovacím režimem akumulátoru." •Ve druhém řádku na straně 36 nerozumím, co si autor představuje pod pojmem "rychlý anodový útok" Jinak je práce logicky členěna a obsahuje jen malé množství překlepů. Výsledky uvedené v praktické části shrnují jasně příčiny konce života zkoumaných baterií, přiložené fotografie ukazují i chyby vzniklé už při výrobě. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 54537