ČERMÁK, M. Detekce optického disku v sériích snímků z video oftalmoskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Tématem diplomové práce byla analýza statických a dynamických obrazových dat sítnice za účelem detekce a segmentace optického disku. Student plně využil dostupnou odbornou literaturu a provedl podrobnou rešerši na dané téma. V další fázi řešení se student zaměřil na implementaci vybraných metod v programovém prostředí MATLAB. Metodu kruhové transformace student nastudoval podrobněji a aplikoval na oba typy obrazových dat. Dosažené výsledky student kvantitativně vyhodnotil a srovnal s jinými přístupy v literatuře. Zde bych však ocenil i kvantitativní vzájemné srovnání a vyhodnocení u všech metod, které byly v rámci práce implementovány. Student pracoval převážně samostatně. Na konzultace přicházel s konstruktivními dotazy a k řešení problémů přistupoval rovněž konstruktivně. Zadání diplomové práce považuji za splněné a dosažené výsledky hodnotím jako kvalitní. Hodnocení: A/92 b.
Předložená práce studenta Marka Čermáka ze zabývá problematikou detekce optického disku v obrazech a sekvencích obrazu sítnice. Práce je logicky členěna do osmi kapitol na 79 stranách. V teoretické části práce je popsána základní anatomie oka a metody pro snímání očního pozadí. Stěžejní částí teoretické části je rešerše metod pro segmentaci optického disku. Rešerše je založena na aktuálních odborných článcích, nicméně výstup této rešerše by bylo vhodné doplnit přehledovou tabulkou, kde by heslovitě byly uvedeny jednotlivé metody, popř. testovací data použitá v dané studii. Vzhledem k tomu, že detekce optického disku byla řešena v rámci závěrečných prací na UBMI i v minulých letech, očekával bych zmínění i těchto přístupů. V rámci praktické části práce student realizoval celou řadu metod (aktivní kontury, rozvodí a narůstání oblasti), které se ukázaly být více či méně vhodné pro data z HRF databáze. Vlastní přínos studenta k dané problematice je v implementaci metody, která využívá pro detekci optického disku kruhovou transformaci. Ačkoli princip této metody je relativně jednoduchý, vlastní realizace této metody sestávala z několika důležitých dílčích částí, které si vyžádály rozsáhlé testování. Výsledná implementace byla otestována na třech databázích a bylo provedeno kvantitativní zhodnocení výsledné detekce ve srovnání s ohraničeními pořízenými expertem. Především u dat z experimentálního oftalmoskopu bylo dosaženo výborných výsledků s ohledem na kvalitu obrazových dat. Po formální stránce nemám k práci žádných větších výhrad. Práci hodnotím jako vysoce kvalitní, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A -96 bodů).
eVSKP id 102386