ONDRÁČEK, P. Zařízení pro automatické měření voltampérových charakteristik [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Lattenberg, Ivo

Diplomová práce je po formální i odborné stránce v pořádku a nemám žádných výhrad. Vlastní výrobek včetně firmware je na vysoké úrovni. Zadání bylo bezezbytku splněno. Student pracoval samostatně a iniciativně, o výsledcích pravidelně informoval. Postup prací byl ideálně rozložen. V rámci řešení práce bylo navrženo a realizováno zařízení pro měření voltampérových charakteristik včetně krabičky a byl vyvinut firmware včetně webové části. Samotné zařízení bylo předvedeno na několika součástkách a bylo funkční. Diplomant prokázal velmi dobré konstrukční schopnosti a inženýrské dovednosti při oživování tohoto přístroje. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Vrba, Kamil

Diplomant měl dle zadání realizovat měřič ampérvoltových charakteristik s využitím 32 – bitového mikroprocesoru ESP 32. Předpokládal bych, že zařízení bude koncipováno obecněji než jen pro měření dvoupólových obvodových prvků jako jsou diody, LED diody nebo Zenerovy diody, ale bude možné měřit i ampérvoltové charakteristiky bipolárních a unipolárních tranzistorů. Zadání je totiž podle mne obecnější, než jak si to diplomant zřejmě vyložil. V tomto směru jsem také očekával, že diplomant udělá průzkum, jak se měření charakteristik dělá profesionálně a na základě těchto poznatků navrhne vlastní řešení. Předložená koncepce je totiž ve své podstatě převedení elementárního zapojení pro měření dvoupólových prvků pomocí voltmetru a ampérmetru. Přitom ani toto elementární zapojení, které by mělo být uvedeno na obr.1.1 není správně, protože v zapojení chybí vlastní měřený prvek a místo měření napětí se zde dvakrát měří proud protékající obvodem a to jednou přímo ampérmetrem a podruhé nepřímo pomocí snímacího rezistoru a voltmetru. Aby vůbec bylo možno nějakou ampérvoltovou charakteristiku pomocí tohoto zapojení změřit, musel by být zdroj napětí proměnný. Možná by se po průzkumu jiných řešení diplomant obešel také bez relé, které použil pro přepólování napěťového zdroje. Elegantnější by totiž asi bylo použít převodník s bipolárním výstupem. Zapojení obvodu LMP 8601, který je podle textu použit v zapojení na obr. 4.16 k měření napětí na snímacím odporu je dle všeho chybné. Např. vstupy LMP 8601 mají být na vývodech 1 a 8, napájení na vývodu 6, vývod 2 má být připojen na zem atd. Není také vysvětlena funkce kapacitoru C3 a nikde jsem nedohledal ani návrh kapacity tohoto kapacitoru. Obvod není správně zapojen ani v celkovém schématu, takže mám pochybnost o tom, zda zařízení je vůbec funkční. Obvodové návrhy jsou až příliš úsporné. Např. při návrhu optronu na obr. 4.8, který přímo ovládá cívku relé, není vůbec bráno v úvahu jaký proud je tranzistor optronu schopen cívce dodat a jaký proud vlastně cívka potřebuje, aby se relé sepnulo. K návrh ovládacího software nemám žádné připomínky.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 126026