PODHORA, D. Moderní trendy v přeplňování spalovacích motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Knotek, Jiří

Práce popisuje moderní trendy v přeplňování spalovacích motorů. Až na malé grafické a gramatické chyby se jedná o poměrně kvalitní bakalářskou práci rešeršního charakteru. Student pracoval samostatně a využíval možností konzultací. I když je téma přeplňování poměrně často zpracovávané, tato práce vyniká hlavně poměrně kvalitním popsáním moderních trendů, jako je využití valivých ložisek nebo spojení turbodmychadla s elektro motorem/generátorem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zubík, Martin

Pan David Podhora ve své bakalářské práci popisuje přeplňování spalovacích motorů se zaměřením na moderní trendy. Práce splňuje všechny formální náležitosti včetně citací a působí velice uceleným dojmem. Sice z uspořádání kapitol není jednoznačně poznat, co se již mezi moderní trendy počítá a co ne, ale uznávám, že se může jednat pouze o můj subjektivní dojem. Některé odborné termíny či formulace by mohli být uvedeny lépe. Příkladem může být tvrzení, že přibližně 30 % energie z paliva je využito k přeměně na mechanickou práci, i když je v práci předtím nastíněno, že motor v určitém spektru otáček při plném zatížení má nejlepší energetickou bilanci (vynaložené palivo na dosažený krouticí moment, resp. výkon). Zde by bylo na místě doplnit, že pro režimy částečného zatížení se tato účinnost zásadně snižuje. Druhým příkladem je tvrzení, že twin-scroll turbodmychadlo se v sériové výrobě uplatňuje zřídka a v závěru je naopak uvedeno, že zmíněný typ je naopak v současnosti nejvíce používán. Zavádějící je i popisek obrázku č. 8-1 o ložiscích z bronzu, kde by měl být uveden minimálně olovnatý bronz. Text samotný obsahuje několik málo překlepů a pravopisných chyb. Vzhledem k tomu, že práce je koncipována jako komplexní uvedení do problematiky, tak bych přivítal i podrobnější uvedení termínu „downsizing“ v kontextu zpřísňujících se emisních norem. I přes popsané výtky práci jako celek hodnotím velice kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 93248